ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 12:58

Çete MİT'çinin arkadaşı çıktı!


Kumar çetesine üye olduğu ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla yargılanan eski MİT’çi, örgüt liderinin ilkokul arkadaşı olduğunu söyledi. “Arkadaşlarımın isteklerini olmaz diyerek kestirip atsaydım kırmış olurdum. Tamam diyerek onları oyaladım.” savunmasını yaptı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başka suçtan tutuklu sanık eski MİT’çi Mehmet Fuat Batur, Paşakapısı Cezaevi’nden getirildi.

Batur, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmadığını savundu. İddianamede adı geçen Yaman Can, Ömer Tarık Azizoğlu’nun çocukluk arkadaşı olduğunu belirten Batur, kumar çetesinin lideri olduğu öne sürülen Mahmut İbrahimiye’nin de ilkokul arkadaşı olduğunu söyledi. Bu şahıslarla yaptığı konuşmaların arkadaşlık ilişkilerine dayalı görüşmeler olduğunu ileri süren Batur, “Görevimi kötüye kullandığım iddiasına ilişkin suçlamaları kabul etmiyorum. İstanbul’da Gazi, Gülsuyu ve Mustafa Kemal mahallelerinde istihbari bilgiler almak çok zordur. İddianamede telefon görüşmelerim olan Hasan Çağlar’ı da İstanbul’a geldikten sonra tanıdım ve onu muhbir olarak kullanıyordum. Onunla irtibatımı, görevimi layıkıyla yapmak ve ondan o bölgelerle ilgili bilgiler almak için geliştirdim.” dedi.

Görevinin gereğine aykırı davranmadığını öne süren Batur, “Kurumumun imkanlarını özel kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve özel işlerini yapmak için kullanmadım. Bu kişilerin benden istekleri oldu ama ben onlarla aramı iyi tutmak amacıyla ‘tamam’ diyerek onları oyaladım. Olmaz diye kestirip atsaydım çocukluk arkadaşlarımı kırmış olurdum.” diye konuştu.

Kumar çetesinin lideri olduğu iddia edilen Mahmut İbrahimiye’nin çiftliğinin Temmuz ayında tarandığını belirten Batur, “Onlar birilerinden şüpheleniyorlardı. Bana da şüphelendikleri isimleri söyleyip araştırmamı istediler. Ben de ‘terör örgütü, para sızdırmak için saldırmış olabilir’ şüphesiyle bir araştırma yaptım. Baktım teşkilatı ilgilendiren bir şey yok. O yüzden de ilgilenmeyi kestim.” dedi.

Savunmanın ardından mahkeme, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen kumar çetesine ilişkin dava dosyasının incelenmek üzere istenmesine karar verdi. İncelemenin ardından iki davanın birleştirip birleştirilmeyeceğine dair karar vereceklerini ifade eden mahkeme, duruşmayı erteledi.

İddianamede, Batur’un ‘kumar çetesine üye olmak ve görevini kötüye kullanmak’ suçlarından 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Eski MİT mensubu Mehmet Fuat Batur’un MİT’in imkanlarını kullanarak örgüte yardım ettiği iddia ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER