ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:02

Çankırı'da helva sohbetleri başladı

Çankırıda helva sohbetleri başladı


Çankırı'da unutulmaya yüz tutan helva sohbetleri yaşatılmaya çalışılıyor. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Çankırı Şubesi, kentte bir dönem yapılan helva sohbetlerini tekrar başlattı.

Dernek binasında yapılan ilk sohbete konuk olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Ömer Çakır katıldı. Dernek Başkanı Zeynep Dinç açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, Çankırı'da helva sohbetlerine yeniden başlattıkları için mutlu olduğunu belirterek, "Dernek yönetimi olarak unutulmaya yüz tutan kültürel değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda helva sohbetlerini de yeniden gündemimize aldık." şeklinde konuştu.

Gecede, Türk kültüründe sohbet kültürü ve sohbet halkalarını anlatan Doç. Dr. Ömer Çakır ise kentin eski bir geleneğini yaşatmanın önemli olduğunu söyledi.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç'in de katıldığı gecede, konuklara helva ikram edilirken, tasavvuf musikisi sergilendi. Sohbetlerin düzenli olarak iki haftada bir yapılması planlandığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER