ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 15:19

Çamlıca Camisi "örnek" olacak

Çamlıca Camisi "örnek" olacak

Yapımına bir yıl önce başlanan ve kaba inşaatının yüzde 55'i tamamlanan Çamlıca Camisi'ni yurt içi ve dışından ziyaret edenlerin, şehirlerinde de benzer bir camiyi hayata geçirmek için bilgi aldığı belirtildi.


İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet tarihinde inşa edilen en büyük cami" özelliği taşıyacak Çamlıca Camisi'nin inşaatı için 29 Mart 2013'te 30 bin metrekarelik alanda hafriyat çalışmalarına başladıklarını ve 6 Ağustos'ta resmi temel atma törenini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Külünk, inşaatta 250 işçi çalıştığını belirterek, yüzde 55'i tamamlanan kaba inşaat bitince ince işlere geçeceklerini söyledi.

Mimarından işçisine kadar çalışma arkadaşlarının hepsinin, amatör ruhla profesyonelce bir çalışma sergilediğini ve bu gayretlerle bugüne geldiklerini dile getiren Külünk, "Proje sadece bir camiden ibaret değil. Geleneksel anlamda külliye, modern anlamda kompleks, kültür merkezi olarak tasarlandı. Cami bu kompleksin, külliyenin bir parçası" dedi.

"Selçuklu-Osmanlı mimarisinin devamı niteliğinde"

Caminin 10 bini kapalı, 5 bini avludan olmak üzere 15 bin metrekarelik alana oturacağını kaydeden Külünk, caminin kapalı alanında aynı anda 37 bin 500 kişinin ibadet yapabileceğini bildirdi. Avlu dikkate alındığında kapasitenin daha da artacağını anlatan Külünk, caminin bir ana kubbe ve onu destekleyen 4 yarım kubbenin oturduğu 4 ayak üzerinde bir kubbe yapısına sahip olacağını aktardı.

Külünk, caminin, geleneksel Selçuklu-Osmanlı mimari çizgisinin devamı mahiyetinde, neoklasik tarzda tasarlandığını ve yapıldığını ifade ederek, caminin üzerinde oturduğu kültür merkezinde yaklaşık 11 bin metrekarelik Türk-İslam eserlerinin yer alacağı müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik ağırlıklı araştırmacılara yönelik ihtisas kütüphanesi, 3 bin 500 metrekarelik 1000 kişilik konferans salonu olacağını anlattı.

Cami avlusunun dış cephesinde tezhip ve minyatür gibi geleneksel Türk el sanatlarının, usta-çırak ilişkisi içerisinde öğrenilebileceği ve eserlerinin sergileneceği sanat atölyeleri bulunacağını dile getiren Külünk, bu eserlerin kendilerine tahsis edilen 57 dönümlük arazinin 30 bin metrekarelik bölümüne yapılacağını bildirdi.

"Projede sadece ticarethane yok"

Ergin Külünk, "57 dönümlük arazinin 30 bin metrekaresinden geriye kalan alanda çok özel bir rekreasyon projesi, peyzaj çalışması, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, seyir terasları, sosyal amaçlı aktivitelerin yerine getirebileceği alanlar yapılacak. Özel olarak da stres atmaya yönelik, insanların çıplak ayakla yürüyebileceği ve elektriğini toprağa verebilecekleri bir yaya yürüyüş yolu yapacağız" diye konuştu.

Başkan Külünk, projelerinde sadece ticarethane, market olmadığını vurguladı.

Projede şu anda müze, kütüphane, sanat galerisi bölümlerinin bittiğini, avlu kemerlerinin hazırlandığını, minarelerin görünmeye başladığını anlatan Külünk, çalışma ekibinin özverisinden bahsetti.

Külünk, bu tür projelerin canlı organizma olduğunu ve yapım sürecinde projenin, detayların geliştirildiğini kaydederek, ana hatlarda değişiklik olmasa da zaman zaman de değişiklik yapabildiklerini kaydetti.

"Projeyi görenler örnek alıyor"

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, şöyle devam etti:

"Bu projemizde, Anadolumuzun batıya bakan uç kısmında, fethi gören Üsküdar'dayız. Bir kompleks olarak tasarlanan bu projeyi bir çok dernek, kurum, kuruluş, yerli ve yabancı misafirlerimizin neredeyse tamamı kendi şehirlerinde, ülkelerinde görmek istediklerini belirtiyor. Ziyaretçiler, bu projeyi veya benzerini ülkelerinde hayata geçirmeyi arzu ediyor. Bu çok güzel, hoş bir durum. Ne mutlu bize ki, İslam dünyasına böyle bir eser kazandırmanın gayreti içerisindeyiz. Bir müddet önce bir Afrika ülkesinden Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, alimler burayı ziyaret etti. Neredeyse tamamı 'Aynısını biz de isteriz' dedi. Cami bloğumuz yükselmeye başladıktan sonra bu tür talepler fazlalaşacak. Projemizi bilen, yakından takip eden birçok dostumuz inşaat çalışmalarını ziyaret ediyor. Onların dışında kıymetli bilim insanları, siyasetçiler, İstanbul'a yolu düşenler camiyi ziyaret ediyor."

Cami 1 Temmuz 2016'da açılacak

Cami mimarisinin farklı olduğunu ve tasarımcısına göre değişebileceğini belirten Külünk, bu projenin bütün geçmiş eserlere benzediğini, onlardan ilham aldığını söyledi.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, şu bilgileri verdi:

"Camimiz, külliyemiz bundan sonra cami yapacak insanlara örnek olacak. Bundan sonra İstanbul'da, Anadolu'da veya dünyanın herhangi bir yerinde cami projesi yapmak isteyenler, mutlaka ve mutlaka bu projeyi ziyaret edecek, bilgi alacak, belki örnekleyecek, küçüğünü veya büyüğünü yapacak. Ecdadımız 500-1000 sene önce muhteşem eserler yaparak bizlere bıraktı. Biz de bu projeyi 'yarının tarihi eseri olması' düşüncesiyle yapıyoruz. Bu eser bir tarihi eser olacak. Caminin 2016'da Kadir Gecesi olan 1 Temmuz'da açılmasını planlıyoruz." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER