ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:23

Caferiler ‘Erbain Yürüyüşü’ için yola koyuldu

Caferiler Erbain Yürüyüşü için yola koyuldu


İstanbul’daki Caferiler ‘Erbain Yürüyüşü’ için otobüslerle Irak’a hareket etti. Yaklaşık 500 kişilik kafile otobüslerle Kerkük’e, oradan da Necef’e gidecek. Caferiler, Necef’ten Kerbela’ya kadar olan 80 kilometrelik yolu ise yürüyerek tamamlayacak.

Hz. Hüseyin’in 40. ölüm günü ve Erbain Yürüyüşü için Irak’a gidecek olan Caferiler, sabah erken saatlerden itibaren Halkalı Zeynebiye Camii önünde toplandı. Burada yapılan konuşmalar sırasında çok sayıda kadının ağladığı görüldü. Kafilede yer alacak Caferiler ile onları yolcu etmeye gelen yakınları, daha sonra otobüslerin kalkacağı Aşura Meydanı’na gitti. Yolculuk boyunca ihtiyaç duyacakları yiyecek, içecek ve kıyafet gibi eşyalarını da yanlarında alan vatandaşlar kendilerini Irak’a götürecek olan otobüslere binerek yola çıktı.

Hareket öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran organizasyon görevlisi Kemal Otay, Kerkük’e kadar Türk plakalı otobüslerle gidileceğini buradan Necef’e ise Irak plakalı otobüslerle geçileceğini belirtti. Otay, İstanbul’dan hareket eden on otobüste toplam 503 kişi bulunduğu bilgisini paylaştı. Necef’ten Kerbela’ya yapılacak yürüyüşü ‘aşka yürüyüş’ olarak niteleyen Kemal Otay bunun yaklaşık 2,5 gün süreceğini ifade etti. Otay, Erbain Yürüyüşü’nün, Hz. Hüseyin’in şehit edilişinin 40’ıncı günü olması ve bu günde kız kardeşi ve diğer yakınlarının Necef’te özgürlüğüne kavuşarak Kerbela’ya yürümeleri sebebiyle yapıldığını dile getirdi.

Hacı İsa Salmanlı, Hz. Hüseyin’in tüm Müslümanlara ait bir değer olduğunu anlattı. Erbain Yürüyüşü hakkında detaylı bilgi veren Salmanlı, Necef kentinden Kerbela’ya kadar olan yaklaşık 80 kilometrelik yolun yürüyerek tamamlanacağını fakat bunun mecburi olmadığı bilgisini verdi. Salmalı sağlık durumu iyi olmayan ve yaşlıların araçlarla da bu yol bitirebileceklerini aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER