ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 12:04

Bursa'da okullar halka açılıyor

Bursada okullar halka açılıyor


Eğitimi sadece öğrenci merkezli olmaktan çıkaran 'Okullar Hayat Olsun Projesi' çerçevesinde mahalle aralarındaki okullar halka açılıyor.

Proje ile ilgili olarak Bursa'ya gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, okulları ziyaret etti. Faik Çelik Kız ve İslam Uyar Ticaret meslek liseleri ile Balabanbey Dörtçelik İlkokulu'nda gerçekleştirilen çalışmaları inceleyen Ersöz, projede temel hedefin okulları halkın hizmetine açarak toplumun eğitim seviyesini yükseltmek olduğunu söyledi. Ziyarete Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nejmi Aydın da katıldı.

Okulların devletin malı olmaktan çıkıp, halkın malı olması gerektiğini belirten Müsteşar Yardımcısı Ersöz, “Bu projeyle ders dışındaki boş zamanlarda okullarımızı değerlendirmek ve toplumun hizmetine sunmak istiyoruz. ‘Okullar Hayat Olsun’ projemizde, hem kaynaklarımızın verimli kullanılması sağlanacak, hem de birer kültür merkezi haline gelecek. Okullarımızda ailelerimizin kaynaşması, halkımızın eğitim seviyesinin yükselmesi sağlanacak. Projemiz çok basit, uygulaması kolay. Okulları açıyoruz, vatandaşlarımız yararlanıyor.” dedi.

Daha önce görev yaptığı bölgede ‘Açık Okullar’ isimli bir proje uyguladıklarını ifade eden Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal ise “Sosyal aktivitelere katılan, özellikle spor yapan çocukların daha başarılı olduğu bilimsel bir gerçek. Bu güzel projeye emeği geçenleri kutluyoruz.” diye konuştu.

Derslerden arda kalan kısımda boş kalan okul binalarının bu projeyle topluma açıldığını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da, “Ülkemizin kaynaklarını en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Okullarımız 24 saat halkımıza açılmalı ve bulunduğu mahalleye, ilçeye hayat vermeli. Adeta birer kültür merkezi haline gelmeli.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER