ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:03

Bursa'da 55 kişi hakkında dava açıldı

Bursada 55 kişi hakkında dava açıldı


 İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki yaşanan olayları protesto etmek için Bursa'da düzenlenen gösterilerde "Görevli memura mukavemet, kamu malına zarar vermek ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet" etmekle suçlanan 55 kişi hakkında 3 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. Haziran ayı başındaki olaylara yönelik Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 18'i yaşı küçük toplam 70 kişi cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı.

Bursa'da, 1 Haziran günü akşam saatlerinde Taksim'deki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi Reşat Oyal Kültürparkı'nda toplanan binlerce kişi, slogan atarak Atatürk Caddesi'ne yürüdü. Atatürk Anıtı önünde gecenin ilerleyen saatlerine kadar bekleyen kalabalık arasından alkol almaya başlayan yüzleri maskeli bir grup, Bursa Valiliği binasına şişe ve taş atmaya başladı. Bursa Emniyet Müdürlüğü, eylemcilere Toplumsal Müdahele Aracı (TOMA) ve biber gazı ile müdahale etti. Olaylarda Valilik binasında ve bir polis aracında maddi hasar meydana gelirken 4 polis memuru yaralandı. Sonraki günlerde de devam eden olaylarda taşkınlık yaptıkları belirlenen kişilere yönelik Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

SAVCI SORUŞTURMAYI TAMAMLADI, 55 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

Taksim'deki olayları protesto etmek için 1 Haziran Cumartesi günü Kültürpark'ta toplandıktan sonra Atatürk Caddesi'ne kadar yürüyen ve gecenin ilerleyen saatlerinde çıkan olaylara karıştıkları iddia edilen kişilere yönelik Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan operasyon kapsamında yaşları küçük olan 18 kişinin de aralarında bulunduğu toplam 70 kişi gözaltına alındı. Yaşları küçük olan 18 kişi, Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. Çocuk savcılığına ifade veren 18 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bursa Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan 52 kişi ise "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, kamu malına zarar vermek, görevli memura mukavemet' iddiasıyla adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet savcısına ifade veren zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olaylara ilişkin Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, görevli memura mukavamet ve görevini yaptırmamak için direnmek, Kamu malına zarar vermek" suçlarından 3 yıl ile 9 yıl arasında değişen hapis cezaları istenen 55 kişi hakkında Bursa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 55 sanık önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER