ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:46

Bursa, Kosovalı misafirlerini ağırladı

Bursa, Kosovalı misafirlerini ağırladı


Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği etkinlik kapsamında Kosova Cumhuriyeti Parlamento Meclis Başkanı, Kosova Cumhuriyeti İçişleri Bakanı ve belediye başkanlarının eşleri Bursa Valisi Şahabettin Harput’u makamında ziyaret etti. Heykel Tarihi valilik binasında gerçekleşen ziyarette iki ülke arasında ki kardeşliğe vurgu yapılırken, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi istendi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Şahabettin Harput, “Bursa’da 3 milyon Kosovalı var.” diyerek başladığı konuşmasında; “Anladınız mı? ne demek istediğimi, yani Kosova Bursa'da çok güçlü. 'Bursa’da 3 milyon Kosovalı var' derken bunu kastediyorum. Dolayısı ile kendi memleketinize geldiniz, 'hoş geldiniz'” ifadesini kullandı.

Misafirlerini Osmanlı’yı kuran ve Osmanlı’ya 130 yıl başkentlik yapan Bursa’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Harput, şöyle devam etti: “Dünyada ülkelerin yaşayabilmesi için dayandıkları en önemli güç kültür değerleridir. Kültürünü kaybeden uluslar yok olmaya mahkumdurlar tarihten. Kültür dindir, inançtır, kültür gelenektir, kültür musikidir, kültür yemeklerdir. Kültür bizim yaşam biçimimizdir. İnançlarımızdan, tarihimizden gelen yaşam biçimimizin tamamı kültürdür. Bu kültürün yaşamasında da en önemli insanlar hanımlardır. Çünkü geleceğin çocuklarını anneler şekillendiriyor. Sizler aynı zamanda birer anne veya anne adayı olarak çocuklarınızı kendi kültür değerlerinizden bir milim sapmadan, onlarla iftihar ederek onarla övünerek yaşamalarını çocuklarınıza anlatın. Kadınlar elbette ekonomik ve teknolojik güzle kültürümüzü desteklediğiniz zaman Evvel Allah sizi hiç kimse tutamaz.”

Kosovalı misafirlerine çok büyük zenginliklere sahip olan Bursa’yı çok iyi gezip tanımaları tavsiyesinde bulunan Valisi Harput, “Bizler de Bursa olarak bütün maddi manevi teknolojik, ekonomik imkanlarımızla sizlerle beraberiz.” dedi.

Kosova Cumhuriyeti Parlamento Meclis Başkanı'nın eşi Sevdiye Kransniçi de, Bursa ile Kosova arasındaki bağa dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bursa’da bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Burada bizi çok güzel ağırladığınız için size teşekkür ediyorum. Kosova çok genç bir ülke olup, 4 yıl önce bağımsızlığını kazandı. Bunda da Türkiye’nin büyük katkısı oldu. Kosova ile Türkiye ve Bursa arasında çok güçlü tarihi ve kültürel bağlar var. Bursa’da da 100 yıldır Kosovalılar ve Arnavutlar yaşıyor. Orada da bu kültürü yaşatmaya çalışıyorlar.”
Kosova Cumhuriyeti Parlamento Meclis Başkanı eşi Sevdiye Kransniçi ve Kosova Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Eşi Şpesa Bayrami’ye çeşitli hediyeler takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER