ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:35

"Bu topraklarda kan davasını bitireceğiz"

"Bu topraklarda kan davasını bitireceğiz"


Şanlıurfa’da Seyidoğlu ve Baras aileleri arasında bir kişinin ölümü ile başlayan husumet barış yemeği ile son buldu. Barış yemeğinde taraflarla tokalaşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç “Bu topraklarda kan davasını bitireceğiz.” dedi.

Şanlıurfa’da akraba Seydioğlu ve Baras aileleri arasında Süleyman B.’nin ölümü ile başlayan husumet, kanaat önderlerinin araya girmesi ile son buldu. Bir ay önce iki aile arasında başlayan husumet kan davasına dönüşmeden engellenmesi kamuoyunda memnuniyetle karşılandı. Vali Konağı’nda iki tarafın katıldığı yemekte taraflar kucaklaşarak husumete son verdi.

Törene katılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, kanın kanla yıkanmayacağını vurguladı. Davaların görüleceği yerin de mahkeme olduğunu hatırlattı. Mahkemelerin eski hantallıktan kurtulduğunu aktaran Güvenç, devletin suçluya gereken cezayı verdiğini kaydetti. Husumeti çözmenin herkesin boynunun borcu olduğunu dile getiren Güvenç, kan davalarının yaşanmaması temennisinde bulundu. Kan davalarının inançlarında yeri olmadığını dile getiren Güvenç, “Bu gelenek bizim inancımızla, kültürümüzle uyuşmuyor. Bize yakışmıyor. Bunun kitapta yeri yok. Artık çok şükür mahkemelerimiz hızlı çalışıyor. Devlet suçlular hakkında ne gerekiyorsa yapıyor.” diye konuştu. "Allah başka acılar yaşatmasın” diyerek taraflarla tokalaşan Vali Güvenç, “İnşallah bu topraklarda kan davasını bitireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Barışa aracılık eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Eyüpoğlu da kendilerini kırmayarak barışan iki aile büyüklerine teşekkür etti. Salavatlar eşliğinde taraflar tokalaştı, ardından hazırlanan sofraya iki taraf oturdu, yemek yedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER