ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2014 Cuma 17:12

Bu köye taş yağıyor

Bu köye taş yağıyor

Maden ocağında patlatılan dinamitler sebebiyle köylüler adeta savaş bölgesinde yaşıyor.


Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Aşağıdağdere köylülerinin üzerine her gün taş yağıyor. Kelkaya Dağı'ndaki maden ocağında dinamit patlatılması sebebiyle köylüler, adeta bir savaş bölgesinde yaşıyor. Vatandaşlar patlamalar sebebiyle rahat uyuyamadıkları gibi dağdan yuvarlanan taş ve kayalar yüzünden can ve mal kaybı endişesi yaşıyor.

Ali Çetin'e ait taş ocağında eskiden dinamit patlatılacağı zaman jandarma köye gelip uyarırken son dönemde ocağı işletenler buna gerek duymuyor. Ani patlamalarla birlikte irili ufaklı binlerce taşın yanısıra 20-30 tonluk kayalar da yamaçlardan koparak köyün üzerine yuvarlanıyor. Onlarca tonluk kayaların evlerin yakınına kadar yuvarlanıp gelirken düştüğü yerlerde ortalama 1'er metrelik çukurlar açılıyor. Bazı kayalar evlere 5-10 metre kadar yaklaşırken küçük taşlar evlerin kiremitlerini ve duvarlarını mermi gibi deliyor.

"TAŞ YAĞMASI HERKESİ SİNİR HASTASI ETTİ"

Fatma Beyhan ismindeki köylü kadın, patlamalar yüzünden kabre gidip ölülere, "Kalkın da biz yatalım." diyecek kadar dolduğunu, bütün köyün sinir hastası olduğunu söyledi. Beyhan, "Yazık değil mi bizim köyümüze? Hepimiz sinir hastası olduk. Bu çocuklar nasıl yaşasın? Büyüklerimiz nerede?" diyerek yetkililerin duruma müdahale etmesini istedi.

"MALIMIZ BİR TARAFA, CAN TEHLİKESİ YAŞIYORUZ"

Dağa en yakın evin kendisinin olduğunu belirten Hatice Can ise taş ocağında gece gündüz çalışma yapıldığını, üzerlerine devamlı taş yağdığını ifade etti. Can, öfkesini şu sözlerle dile getirdi: "Önceleri ufak ufak geliyordu, şimdi belki 20-30 tonluk taşlar geliyor. Taş yağıyor tepemize. Nereye gideceğiz, ne yapacağız bilmiyoruz. Evin içine girsek, ev tepemize göçecek. Aşağıya kaçsak, her gün nereye gideceğiz? Biz burada çiftçi insanız. Parkımız yok, başka evimiz yok. Ne yapacağız, şaşırdık kaldık. Çetin para kazanacak biz ne yapacağız? Kendimizi mi feda edeceğiz? Hiçbir çözüm bulmuyorlar. Kaymakam geliyor, jandarma geliyor, hiçbir şey yapılmıyor. Şimdi en son birimizin canı gidecek yani."

"BİR ÖLÜM OLSA HESABINI KİM VERECEK?"

Aşağıdağdere Köyü Muhtarı Murat Efe, eski yıllarda üst taraftaki boş araziye futbol sahası yapıldığını, kendilerinin orada top oynadığını ancak şimdi bu alanın taş yığını haline geldiğini anlattı. Efe, "Vatandaş tedirgin. Evinde huzurlu uyuyamıyor. Taşlar traktörden büyük. Allah muhafaza, beş metre kaysa evleri telef edecek. Bir can kaybı olsa bunun hesabını kim verecek? Köylü her gün, 'Tepemize taş yağıyor, neredesin?' diye beni arıyor. Seçim geçeli 15 gün oldu, biz de şaşırdık nereye gideceğimizi? Bir ölüm olsa, Allah muhafaza hesabını kim verecek? Kanun zenginden yana mı veya çiftçiden yana mı, garibandan yana mı? Herkes sonuçta ekmek davası peşinde mi? Çalışıyorsa bile buraya taş yağdırmasın. Bunun kapatılmasını istiyoruz." diye tepki gösterdi.

Taş ocağını işleten Çetin Şirketler Grubu sahibi Ali Çetin ise taş ocağının uzaklığının köye 700 metre yükseklikte bin 500 metre uzaklıkta olduğunu en son dağdan kopup gelen büyük kayanın ise patlatmayla ilgisi olmadığını ileri sürdü. Çetin, “Biz patlatmaları jandarma gözetiminde yapıyoruz. Bu son kaya yağmurlardan kaynaklanan bir kayadır. Patlatma kayaları parçalanmış küçük şekilde olur.” diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER