ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 15:59

Bu kez Soma'nın hüznünü resmetti

Bu kez Somanın hüznünü resmetti

Nihal Acar, Soma'daki acıyı yansıtan yeni resim yaptı.


Zonguldak'ta babası madende çalışan ve yerin altında kömür kazan işçilerin akıllarında hep ailesinin olduğunu anlatan resmi sosyal paylaşım sitelerinde ilgi gören Nihal Acar, Soma'daki acıyı yansıtan yeni resim yaptı.

Erdemir Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Nihal Acar, birkaç yıl önce yaptığı ve babasının sosyal medyada yayınladığı "madencinin baretinden yansıyan ışığın içinde ailesinin günlük yaşamını gördüğünü" tasvir eden resminin ardından Soma'daki maden faciasının hüznünü benzer bir yaklaşımla ele aldı.

Acar, yeni yaptığı resimde de Soma'daki acıyı, madencinin baretinden yansıyan ışığın içinde galeriye giren kömür vagonlarında hayatını kaybetmiş işçileri resmederek aktardı.

Acar'ın Türkiye Taşkömürü Kurumunda çalışan babası İlhan Acar, gazetecilere yaptığı açıklamada, madenciliğin dünyanın en zor mesleği olduğunu söyledi.

Özelleştirme ve taşeronlaştırma sonucu iş kazaların yaşanabildiğini anlatan Acar, "Soma'da 301 madenci hayatını kaybetti. Kızım faciadan önce madencinin endişelerini anlatan resim çizmişti. İş kazanın ardında da televizyondan izlediği kadarıyla Soma'daki acıları resmetti. Kızımın anlatmak istediği denetimsizlik ve kuralsızlık taşeronlaştırma ve özelleştirme sonucunda burada açık olan kömür yangının ihmalle faciaya dönüşmesidir. Soma'da katıldığım bir mitinge kızımın bu resmini götürdüm. Orada da tebrikler aldı" diye konuştu.

İstanbul'daki teyzesini ziyarete giden öğrenci Acar da maden faciasının acısını herkes gibi hissettiğini ve onu anlatmaya çalıştığını dile getirdi.

Resminde madencilerin Soma'ya bakış açısını yansıtmayı da amaçladığı vurgulayan Acar, "Oradaki facianın unutulmadığını, madenlerin ölüm kaynağı olabildiğini tasvir etmeye çalıştım. Denetimler yapılırsa bu tür acıların bir daha yaşanmayacağını vurgu yapmak da istedim " ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER