ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 15:11

Bu işi yapmak cesaret ister


Türkiye'de inşaat sektörünün gelişmesiyle yüksek binaların yapımı da hız kazandı. Gökdelenlerin giderek artmasıyla kule vinç operatörleri de önemi artan, aranan işçilerin arasında yerini aldı.

Her gün 60-70 metre yüksekliğe tırmanan, gün boyu güneşin altında hata yapmadan çalışan kule vinç operatörleri, ekmek paralarını korkularını dizginleyerek kazanıyorlar.

Ankara'da bir sitenin inşaatında kule vinç kullanan Fikret Yalçın, mesleğine 8 yıl önce başladığını belirterek, "Mesleğin bazı zorlukları var tabii. İlk zamanlar yukarı çıktığınızda bir korku hissediyorsunuz. Ancak daha sonra alışıyorsunuz" dedi.
İşin maddi getirisinden önce çalışma arkadaşlarının can güvenliğini düşündüğünü ifade eden Yalçın, "İşimizde öncelik işçinin hayatını korumak ve tehlikeyi savuşturacak şekilde çalışmak. Önceliğimiz işçinin yaşamını garantiye almaktır" dedi.

"Aşağıya indiğimde birkaç dakika sallanıyorum"

Kule vinç operatörü Mustafa Bayraktar da çok dikkat gerektiren bir iş yaptığını dile getirerek, "Aşağıda irtibat kurduğumuz bir aracı olmadan kesinlikle hareket etmiyoruz" dyi konuştu.
Kule vinçlerin kaldırdıkları tonlarca yük nedeniyle 70 metre yükseklikte sürekli sallandıklarını anlatan Bayraktar, "Yukarıda uzun süre çalıştığımız için sallantıyı çok hissediyoruz. Ne kadar alışkın olursak olalım aşağıya indiğimizde birkaç dakika sıkıntı çekiyoruz. Yerde olmamıza rağmen sallandığımı hissediyorum" ifadelerini kullandı.

"Babamın yanında bu mesleğe başladım"

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çalışan 20 yıllık kule vinç operatörü Metin Çelik, mesleğe babasının yanında başladığını belirterek, "O zamanlar kule vinçlerin de bunları kullanacak operatörlerin de sayısı çok azdı. Maddi getirisi de iyiydi. Şimdi operatör belgesini alan kule vinçleri kullanıyor. Yeni bir ekmek kapısı oldu insanlara" diye konuştu.
Çelik, yükseklik korkusu olanların kule vinçleri kullanamayacağına dikkati çekti.
Kule vinçleri kullanmak için öncelikle operatör belgesi almak gerekiyor. İlgili kurumların açtığı kursta başarılı olanlara iş makineleri kullanım (operatörlük) sertifikası veriliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER