ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:05

Bu biberleri yiyene aşk olsun!

Bu biberleri yiyene aşk olsun!

En Acı Sivri Biber Yeme Yarışması'nda acı severler birbirleriyle yarıştı.


Kumluca Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Tarım ve Seracılık Festivali’nde, En Acı Sivri Biber Yeme Yarışması yapıldı. Bu yıl ikincisini düzenlenen En Acı Sivri Biber Yeme Yarışmasını 10 dakika içinde 580 gram acı biber yiyen Hüseyin Akşit kazandı.

KASALAR TARTILDI

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen 14. Tarım ve Seracılık Festivali, renkli görüntülere sahne oluyor. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan alanda bu kez En Acı Sivri Biber Yeme Yarışması düzenlendi. İkisi kadın 25 yarışmacının katıldığı etkinlikte, her yarışmacıya bir kasa dolusu acı sivri biber ve 1 domates verildi. Yarışma öncesi kasalar tek tek tartılarak ağırlıkları ölçüldü. 10 dakika içinde bir domatesin ve yanında en fazla acı sivri biberin yenmesinin istendiği yarışmada, 25 katılımcı iki grup halinde kıyasıya yarıştı. Kadın yarışmacılardan Nuriye İpek Ataç, erkekler kadar başarılı şekilde acı biber yedi.

ACI BİBER YEME GAYRETİ

Yarışmada en büyük ilgiyi ’Pala’ diye tezahüratlar yapılan Cemal Aydoğan gördü. Aydoğan ve Hüseyin Özdilek arasındaki dayanışma ilgiyle izlendi. Acı biberin etkisiyle ağzı yanan ve terleyen Özdilek’in üzerine soğuk su ve ayran döküldü. Hızlarını alamayan yarışmacılardan Cemal Aydoğan ve Hüseyin Özdilek, birbirlerine acı biber yedirip üzerlerine ayran döktü. Yarışmacılar 34 derecede hem sıcak hem acıyla mücadele ettiler.

BİRİNCİYE CUMHURİYET ALTINI

Yarışmada, 10 dakika içinde 580 gram acı sivri biber yiyen Hüseyin Akşit birinci oldu. Akşit’e, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya bir Cumhuriyet altını hediye etti. Kumluca Kaymakamı Salih Işık da katılımcılara plaketlerini verdi.

ÖNEMLİ OLAN YARIŞMAK

Biberlerin çok acı olduğunu söyleyen Nuriye İpek Ataç, önemli olanın yarışmak olduğunu söyledi. Antalya’nın Altınova Mahallesi’nde kesme çiçek üretimi yapan Hüseyin Akşit ise yarışmayı kazandığı için mutlu olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Biberi sevmem ama iddia olduğu için kazandım. Yarışmaya katılmak için evdeki işi bırakıp geldim. Geçen sene kuralları bilmediğim için elenmiştim. Bu sene iddialıydım ve kazandım”

ÜRETTİĞİMİZİ ÖNCE KENDİMİZ YİYORUZ

Katılımcılara plaketlerini ve ödüllerini veren Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, bu yarışma ile Türkiye’ye bir mesaj verdiklerini söyledi. Ürettikleri ürünü ilk önce Kumlucalının yediğini kaydeden Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz domatesin ve biberin hasını üretiyoruz. Önce kendimiz yiyoruz. Üreticilerimiz arasında acı biber yarışması düzenledik. Acıyı azaltmak için yine kendi üretimimiz domatesi kullandık. Kumluca olarak insan sağlığını öne alan güvenilir gıda üretme noktasında çok hassasız. Biz ürettiğimizi kendimiz yiyoruz. Siz de güvenerek yiyebilirsiniz.”
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER