ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:00

BTÜ yönetimi, ODTÜ'deki olayları kınadı


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ), Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) olayları kınayan bir açıklama yayınladı. BTÜ’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin teknoloji ve bilim alanında gösterdiği tarihi başarının bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışıldığı belirtildi.

Üniversitenin internet sitesinden, Göktürk 2 Projesi ve ODTÜ’de yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıldı. Olayların tasvip edilmediğinin aktarıldığı açıklamada, kaba kuvvetle hiç kimsenin bir yere varamayacağı belirtildi.

BTÜ’nün açıklamasında, “Göktürk-2 Projesi kapsamında, uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapının geliştirilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uydu görüntü ihtiyaçları ile diğer kamu ve kuruluşların gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve yeteneklerle karşılanması, Cumhuriyet'imizin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük hedeflerindendi.” denildi.

Türkiye’nin teknoloji ve bilim alanında göstermiş olduğu tarihi başarı, dünya üzerinde kendi uydusunu yapan ülkeler içinde yer alma gururunun ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışıldığının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şiddet içeren eylemlerin, yasadışı gösterilerin öğrencilerle anılması çok üzücüdür. Kaba kuvvete başvurmak, taşla sopayla çözüm aramak hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz. Emniyet güçlerimiz ve öğrencilerimiz ancak ve ancak birbirinin paydaşı olabilir. Bunu herkes böyle bilmeli ve bu idrakle hareket etmelidir. Bu bağlamda ODTÜ gibi ülkemizin en saygın ve önemli bilim ve eğitim kurumlarından birinin imajının olumsuz şekilde etkilemesine izin verilmemelidir. Projenin başından sonuna kadar kendi üretimimiz olan Göktürk-2'yi üniversitemiz de heyecanla yakından takip etmiştir. Ancak ülkemiz adına böylesine önemli olayın gerçekleşmesi esnasında yaşanan; anlamsız protesto girişimlerini kınıyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER