SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ekim 2014 Salı 10:19

Böyle bayramlaşma görülmedi

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/boyle-bayramlasma-gorulmedi-1474122-465x309.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/boyle-bayramlasma-gorulmedi-1474122-622x360.jpg
Böyle bayramlaşma görülmedi

Köy meydanında dini bayramların ikinci ve üçüncü günlerinde minikler güreşiyor, bayramlaşma yapılıyor.


Düzce’nin Akçakoca ilçesi Beyören ve Balatlı köylerinde bir gelenek yüz yılı aşkın süredir sürüyor. 

Akçakoca’nın Beyören ve Balatlı köylerinde Ramazan ve Kurban bayramlarında bayramın 2. ve 3. günlerinde güreş müsabakaları yapılıyor. Beyören köyü meydanında düzenlenen minikler, orta, baş ve başaltı olarak yapılan güreş müsabakalarına, çevre il ve ilçelerden ve köylerden gelen çocuklar güreşiyor. Köy meydanında toplanan yüzlerce genç yaşlı vatandaşlara kurban etinden pilav ve ayran ikram ediliyor, davul zurna eşliğinde yapılan güreş müsabakaları sonrasında ödül veriliyor. Köyün yaşlıları güreş yapan torunlarını hayretle izlerken "Biz doğduk doğalı bu gelenek sürüyor. Torunlarımızı izliyoruz ve ata sporumuzun geleneğini devam ettiriyoruz" şeklinde konuştu.

Genç güreşçiler ise Beyören köyündeki güreş müsabakalarına her yıl geldiklerini belirterek "10 yıldır güreşiyoruz. Üç yıldır burada madalya alıyoruz. Bayramlarda güreş yapıp bayram şenliği yapıyoruz. Bu geleneği sürdüreceğiz’’ diye konuştular.KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Sürücüler şaşkına döndü

SONRAKİ HABER

Ankara'da kaza: 1 ölü, 3 yaralı

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.