ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 23:33

Boko Haram, ''din savaşlarını'' körüklüyor

Boko Haram, din savaşlarını körüklüyor

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Reuben Abati tarafından yapılan açıklamaya göre, Jonathan, dün, nisan ayında çok sayıda kızı öğrencinin kaçırıldığı Chibok'ta kiliseye yönelik düzenlenen saldırıya tepki gösterdi.


Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Boko Haram'ın son zamanlarda kiliseleri hedef aldığı saldırılarıyla Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında dini çatışmaları tahrik etmeye çalıştığını belirtti.

Jonathan, Boko Haram'ın özellikle dini temalı hedefleri seçerek Nijerya'nın birlik ve barış ortamını bozmayı hedeflediğini belirterek, bu durumu herkesin kınaması gerektiğine dikkati çekti. Jonathan, ülkenin birlik ve istikrarını bozan bu saldırıların dini gruplar arasında şiddeti körüklediğini de vurguladı.
''Boko Haram'ın son zamanlarda kiliseleri hedef aldığı saldırılarıyla Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında dini çatışmaları tahrik etmeye çalışıyor'' ifadesini kullanan Jonathan, halka örgütün kışkırtma amaçlı saldırılarına karşı uyanık olunması çağrısında bulundu.
Jonathan, Müslümanların hiçbir zaman, özellikle kutsal ramazan ayında masum insanları öldürme yolunu seçmediğini din adamlarından öğrendiğine değinerek, hükümetin Boko Haram ile mücadelesinin devam edeceğini aktardı.
Kuzeydeki Borno eyaletinin Chibok bölgesindeki Kwada ve Kautikari köylerinde dün silahlı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda 10'dan fazla kişi ölmüştü.
Görgü tanıkları, ölenlerden bazılarının ateşe verilen kilisede bulunduğunu kaydetmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER