ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 10:22

Bitlis’te TOKİ sakinlerine icra şoku

Bitliste TOKİ sakinlerine icra şoku


Bitlis’te TOKİ 3. Etap'ta 512 daireden yaklaşık 400’ü, ortak giderler adı altında gönderilen yüksek faturaların ödenmemesi nedeniyle icralık oldu.

Bitlis TOKİ 3. Etap'ta yaşayan vatandaşlar, TOKİ’nin kapıcı, güvenlik ve benzeri sorunları çözmesi için görevlendirdiği yönetici firma ve elemanlarının kendilerinden haksız yere para talebinde bulunduklarını, parayı vermeyenlerden ise icra yoluyla tahsis ettiklerini iddia etti. “Görevlendirilen firma ne kapıcı gönderdi, ne güvenlik ne de kömür aldı." diyen vatandaşlar, tahsis edilmek istenen paraların haksız olduğunu öne sürdü.

Bitlis merkez Beş Minare Mahallesi Muhtarı Eşref Kandemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Burada 512 daire bulunmaktadır. Buranın faaliyete geçmesiyle beraber TOKİ tarafından kapıcı, güvenlik ve benzeri sorunları çözmesi için tahsis edildi. Bu yönetim ortak gider adı altında neredeyse her ay para talebinde bulunuyor. Örneğin bu ay 180 lira vatandaşa ortak gider diye bir para çıkardılar. Bu aldıkları paranın hiçbir resmi dayanağı yok. Telefon mesajı olarak sizin şu kadar borcunuz var diye mesaj atılıyor. Burada kalan vatandaşların tamamı dar gelirli ailelerdir. Bunlar kendi taksitlerini bile devlete ödeyemiyorlar. Yüzde 80'i hacizli durumda. Bu ortak giderleri nasıl ödesinler? Devlet büyüklerimizden bir an önce olaya el atıp bu vatandaşlarımızı bu sıkıntılardan kurtarmalarını istiyoruz." dedi.

Bitlis TOKİ 3. Etap'ta kalan vatandaşlardan Cemal Alagöz, şunları söyledi: "Kasım 2011 tarihinde evlerimize taşındık. TOKİ’nin tayin ettiği bir yönetici firmayı o tarihten itibaren kapı, kalolifer, kömür, güvenlik ve bunun gibi birçok sorunu çözmek için görevlendirdi. Bu yönetim bizden ilk girdiğimiz günden itibaren abonelik olmamasına rağmen elektrik paraları topladı ve Tedaş’a ödediğini söyledi. Geçen aylarda elektrik abonesi yaptığımızda bizden toplanan hiçbir elektrik parasının Tedaş’a verilmediğini öğrendik. Tedaş her bir daireye 3 bin ve 4 bin TL arasında elektrik borcu çıkardı. Biz ise burada yönetici olarak görev yapan firmaya sorduğumuzda 'biz o paraları başka eksiklikler için kullandık' dediler."

Zübeyir Akkoyun da şunları söyledi: "Biz aidatımızı bile veremiyoruz fakat burada bulunan vatandaşların tamamı icralık olmuş durumda. Ne yapacağımız bilmiyoruz. Kimse bizimle muhatap olmuyor."

Ercan İnancı ise "Daire başına 2 bin lira ortak gider parası geldi. 512 daire 3 yıldır bu paraları ödüyor. Hesapladık 3 milyon liranın üzerinde bir para ediyor. Peki bu paralar nereye gitti? Ortada kapıcı yok, kömür yok, temizlikçi yok, güvenlik görevlisi yok. Ne oldu bu 3 milyon liraya. Biz bunun hesabının verilmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Şabettin Yeşilgül de "Bu dairelere girdiğimiz günden itibaren elektrik abonesi yapacağız diye para tahsil ediliyor bizden, fakat para ödememize rağmen aboneliğimiz yapılmadı. Aboneliğimiz yapıldıktan sonra da her birimize 2 bin civarında elektrik parası geldi. Bu nasıl bir olaydır, çözemedik. Şimdiye kadar toplanan bu paralar nereye gitti, biri çıkıp açıklamada bulunsun." ifadelerini kullandı.

TOKİ’nin görevlendirdiği firma yöneticileri ise konuyu değerlendireceklerini ve önümüzdeki günlerde konuya ilişkin yazılı açıklama yapılacağını belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER