ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:12

Bitlisli kadınlar, meslek sahibi oluyor

Bitlisli kadınlar, meslek sahibi oluyor


Bitlis’in Tatvan ilçesinde Tatvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kadınlara yönelik kurdela nakışı kursu açıldı.

Tatvan Kadın Destek Merkezi (KADEM) bünyesinde açılan kur ilçedeki kadınlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Henüz yeni başlayan kurs sayesinde kadınlar evde oturmak yerine hem meslek öğreniyor. Hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Yaşları 30 ila 60 arasında değişen 18 kadının katılım gösterdiği kurdela nakış kursunda oldukça hevesli olan ablalar, teyzeler ve hatta nineler yaşlarının ilerlemesine aldırış etmeden meslek öğrenmek için büyük bir azim örneği sergiliyorlar. Kursa gelen kadınların en büyük hedefi ise en kısa sürede meslek öğrenip kendi iş yerleri açmak.

Kursiyerlerin her gün ücretsiz olarak evlerinden alınıp, ders bitiminde evlerine bırakıldığını belirten Kadın Destek Merkezi idari Sorumlusu Şirvan Ece, kursun asıl amacının kadınların iş hayatlarına atılmaları, toplum hayatında daha aktif rol oynamaları ve daha iyi bir gelecek yetiştirmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Kurs sayesinde kızların, annelerin, ve hatta ninelerin ilerleyen yaşlarına rağmen engel tanımadan hem meslek öğrendiğini hem de aile bütçelerine katkı sunduğunu kaydeden Ece, kursun kadınlar tarafından oldukça ilgi gördüğünü kaydetti.

Kursun yaklaşık 4 haftadır başladığını ve dönüşümlü olarak 3 ay devam edeceğini dile getiren Ece, "Şu anda kurdele nakış kursumuzda yaklaşık 20 kursiyerimiz var. Kursiyerlerimizin hepsi öğrenmek için çok azimli ve çok hevesliler. Ayrıca kursa gelen kursiyerlerimizin çocukları için de ayrıca ücretsiz kreşlerimiz bulunuyor. Annelerimiz kurstayken, çocukları da kreşlerde hocalarımız tarafından eğitiliyor." diye konuştu.

Ev hanımı olduğunu ve evde oturmak yerine kursa gelmeyi ve meslek öğrenmeyi tercih ettiğini belirten kursiyerlerden Fatma Çoğaltay, "Ben ev hanımıyım. Evde oturuyorduk boş boş. Kurs iyi ki de açılmış. Allah razı olsun çok memnunuz. Bunların devam etmesini istiyoruz. En azında boş boş oturacağımıza bir şeyler öğreniyoruz. Hani kimi harçlığını çıkarır, kimi meslek edinir." dedi.

Kursiyerlerden Gültekin Töker ise 49 yaşında olduğunu belirterek, "Böyle bir imkan açıldığı için çok teşekkür ederim. Doğuda böyle bir imkan yoktu. Sağlandığı için çok teşekkür ederim. Biz kursta bohça yapıyoruz, havlu yapıyoruz, kurdele yapıyoruz ve sayede de meslek ediniyoruz. Böyle kursların devamını istiyoruz." diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER