ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 10:59

Bir nefes sigara, soluksuz bırakıyor

Bir nefes sigara, soluksuz bırakıyor

Bugün Dünya Sigarayı Bırakma Günü...


 Akciğerinizden başlayarak vücudunuzdaki hücrelerinizi etkileyen, sizi nefessiz ve sağlıksız bırakan sigaradan kurtulmak için geç kalmadınız.

Hava yollarını daraltan, solunu güçleştiren KOAH 40 yaş üstündeki 5 kişiden birinin yaşadığı bir hastalık… Oysa hasta olan 10 kişiden 9’u bundan haberdar değil ve tedavi olamıyor… İlerlediğinde tedavisi mümkün olmayan, akciğeri bitiren rahatsızlığı dünyada 600 milyon kişi yaşıyor. Akşam'ın haberine göre, 7 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, KOAH’ı tetikleyen en önemli nedenin sigara olduğunu belirterek, “Her yıl 50 milyon yeni hasta ekleniyor ve her yıl 3 milyon kişi bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybediyor. 2030 yılında KOAH, dünyada üçüncü ölüm nedeni olacak” diye konuştu.

40 YAŞ ÜSTÜ RİSKTE!

Dr. Tahaoğlu, “Öksürük ve balgam sorununuz varsa, nefes darlığı çekiyorsanız, 40 yaş üzeriyseniz, sigara içmeye devam ediyorsanız KOAH olma riskinizin yüksek olduğunu unutmayın” dedi. KOAH’lı olan hastaların sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini, grip ve zatürree aşılarını aksatmaması gerektiğini ifade eden Dr. Tahaoğlu, ilaçların doğru kullanımı, egzersiz yapmanın ve stressiz yaşamın tedavide faydalı olacağını söyledi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER