ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 13:35

"Bir iş yapmamız söz konusu değil"


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'anne sütü bankası' konusunda kamuoyuna rağmen bir iş yapmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı'nın düzenlediği toplantının ardından Valiliğe geçen Müezzinoğlu burada basın mensuplarının soruların cevaplandırdı. Bir gazetecinin ''Anne sütü ile ilgili son durum nedir? Kamuoyundaki çekinceleri giderildi mi?'' sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, ''Bizim kamuoyuna rağmen bir iş yapmamız söz konusu değil." dedi.
Projenin tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğunu ve bu gönüllülüğü her geçen yıl büyütmek gerektiğini dile getiren Müezzinoğlu, "O nedenle kamuoyundaki bütün tereddütleri gideren bir süreci kamuoyu ile birlikte şekillendireceğiz. Burada iki tane temel kelime var, bir tanesi fayda. Yani erken doğmuş, doğumda yaşam riski olan bebeklerimizin süt ihtiyacını veya beslenme ihtiyacını anne sütü dışında çözebileceğimiz herhangi bir gıdamız yok. Dolayısıyla bizim erken doğumlarda ve gelişmesi zayıf olan bebeklerde anne sütüne ihtiyacımız var. Zaten annenin sütü varsa problem yok." diye konuştu.

Süt anneliği kültürünün medeniyetimizde bulunduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısıyla süt anne kültürünü medeniyet değerlerimize örtüştürerek, geliştirerek bir yolculuk yapmayı arzu ediyoruz. Bu anlamda çekincesi olan tüm kesimleri dinliyoruz. Çekinceleri sıfırlama gibi bir bakış açımız da var. Dolayısıyla fayda bir tarafta emniyet bir tarafta. Yani emniyet anlamında inancımız gereği. Ben Hristiyanlıkta böyle bir şey var mı? diye onların cemaatlerine sordum, 'yok' dediler. Musevilik'te var mı dedim ‘yok' dediler. Ama bizim İslam dininde süt kardeşi, öz kardeş gibi özellikle aile ilişkilerinde. Dolayısıyla bu anlamda evlenemezler. Ailenin mahremiyeti içindedir. Biz bu anlamda ilkemiz, bir annenin bir tane süt çocuğu olacak. Doyasıyla süt veren annenin ailesinin bir süt kardeşleri olmuş olacak. Anne kız çocuğu doğurmuş ve kız çocuğu emziriyorsa bizim süt kardeşimiz kız olacak. Erkek doğurduysa ve erkek emziriyorsa veya herhangi bir neden emziremiyorsa, çocuk ölmüş olabilir annenin sütü var. Dolayısıyla onun kardeşi erkek olacak karşılığı." açıklamasında bulundu.

Süt alanla verenin her iki tarafında nüfus kütüklerine süt aile işleneceğini aktaran Bakan, "Her iki tarafın çocuklarına 5. yaştan itibaren 5'er yıllık aralıklarla 5, 10, 15 ve 25 yaşlarında süt kardeşleriyle ilgili bilgi akışını karşılıklı olarak vereceğiz. Bir anneni sütü asla ikinci bir bebeğe verilmeyecek veya ikinci bebeğe birden fazla süt annenin sütü verilmeyecek. Bu anlamda ilahiyatçı, dini, fırki fetva veren kurumlarımıza da bakışımızı ilettik. Buradan gelecek kamuoyu bilgilendirmeleri de bekliyoruz. Almamız gereken tedbirler önerilirse onları da değerlendiririz'' yanıtını verdi." şeklinde konuştu.

"İNSANA İNSAN SÜTÜ DIŞINDA BİR GIDA DÜŞÜNMÜYORUZ"

Bir gazetecinin "Özel bir girişimci Kırlareli'nde eşek çiftliği kurdu. Anne sütü bankasında yeterli süt olmazsa eşek sütü alternatif olarak kullanılabilir mi? sorusuna Müezzinoğlu, insana insan sütü dışında herhangi bir gıda düşünmediklerini vurguladı. Müezzinoğlu, "Tıp adamları denemeler yapıyor. Öyle bakarsanız koyun sütümüz, keçi sütümüz var. Hiçbiri anne sütünün yerine tutmaz. 35 milyon kadın nüfusumuz var. Doğurgan yaşta annelerimiz var. Biz bunun yüzde birini kullanıyoruz. Şimdi birini bitirmeden diğerini hiç düşünmüyoruz, gündemimizde de yok." diye konuştu.

"TAM GÜN YASASIYLA İLGİLİ PAYDAŞLARIMIZLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR"

Tam Gün Yasası ile ilgili son durumu değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konunun bütün paydaşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini aktardı. Bakan, "Önümüzdeki hafta diğer kalan paydaşlarımızla görüşeceğiz. O görüşmeler tamamlandıktan sonra. Talepleri masaya alacağız. Gerek bakanlık olarak, gerek hükümet olarak değerlendirip üretebileceğimiz süreçleri. Üniversitelerimiz için, hocalarımız için ve tıp camiamız için hayırlı olduğuna, doğru olduğuna inandığımız neticeleri de kamu oyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER