ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 12:17

Bir ilke imza attı!

Bir ilke imza attı!

İşitme engelsiz ilk kamu kurumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı binası oldu.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamu kurumları arasında bir ilke imza attı. Bakanlığın Ankara Söğütözü’ndeki yeni binasında işitme engellilere yönelik özel bir düzenleme yapıldı. İndüksiyon Devresi Sistemi sayesinde bakanlık binasına gelen işitme engelli vatandaşlar görevlilerle net bir şekilde diyalog kurabilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni binasına işitme engelliler için ‘İndüksiyon Devresi Sistemi’ kuruldu. Bu sistemle, bakanlık binasına gelen engelli vatandaşlar görevlilerle çevre gürültüsünden arınmış, net bir şekilde diyalog kurabilecek. İndüksiyon Döngü-İyi Duyma (İD) sistemleri, özel olarak geliştirilmiş bir amplifikatör aracılığıyla mevcut sesleri manyetik dalgalara dönüştürüyor. İşitme cihazı kullanıcıları, cihazlarında bulunan bir mekanizma sayesinde bu manyetik dalgaları hiçbir ek ürüne gereksinim duymadan algılayabiliyor. İndüksiyon döngü sistemleri, elektromanyetik dalgalar aracılığıyla konuşan kişinin sesini doğrudan işitme cihazına iletiyor ve kullanıcıların çevresel faktörlerden etkilenmeden iletişim kurmasını sağlıyor.

İşitme cihazı kullanıcısı, hizmet noktasında uluslararası indüksiyon döngü işaretini gördüğü zaman, cihazını ‘T’ ya da eğer varsa ‘M/T’ pozisyonuna getiriyor. Böylece işitme cihazı etrafta bulunan gürültü veya boğuk sesleri değil, sadece sistemden gelen manyetik dalgaları iletmeye başlıyor. Bu sayede kullanıcı, konuşan kişiyi zorluk çekmeden dinleyebiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER