ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:31

"Bina yapılırken bilimsel koşullar göz önünde bulundurulmalı"

"Bina yapılırken bilimsel koşullar göz önünde bulundurulmalı"


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bina yapılırken kaliteye daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Mühendislik ve mimarlığın bilimsel koşulları da göz önünde tutulmalı." dedi.

Adana Kentsel Dönüşüm Derneği (AKED) Başkanı Bekir Kazım Ayhan ve yönetim kurulu üyeleri, Vali Coş’u makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, derneğin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda Vali Coş’a bilgi veren AKED Başkanı Bekir Kazım Ayhan, kentsel dönüşüm konusunun daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak açısından büyük önem taşıdığını, Adana Kentsel Dönüşüm Derneği olarak, bu önem doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

AKED Başkanı Ayhan, "Kentimizin daha modern ve yaşanabilir bir hale gelebilmesi için, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Vali Coş ise, yeni kurulan Adana Kentsel Dönüşüm Derneği Başkan ve Yöneticilerini kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi. Çarpık kentleşmenin önlenmesi için, binalar ve şehir planlamaları yapılırken, bilimin gerekleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Vali Coş, "Ülkemizde binlerce belki milyonlarca konut stoku var. Maliyet olarak bunlar birer milli servet. Dolayısıyla binalar yapılırken daha fazla özen gösterilmeli, kaliteye daha fazla önem verilmeli, mühendislik ve mimarlığın bilimsel koşulları göz önünde tutulmalı." dedi.

"BİNLERCE STANDART DIŞI KONUT VAR"

Kentsel dönüşüm konusunun öneminin Adana’da had safhada olduğuna dikkat çeken Vali Coş, "Çünkü ilimizde binlerce standart dışı konut var. Çıkmaz sokaklar mevcut. Şehircilik açısından sorunlarımız var. Mimari ve görsel açıdan sorunlarımız var. Bu sorunları aşmamız lazım. Bugünden sonra en azından hata yapmamamız, yanlış yapmamamız lazım. Ama bakıyorsunuz bu yanlışlıklar günümüzde dahi devam ediyor. Bazı yapı denetim şirketleri, görevlerini layıkıyla yerine getirmiyor. Yapılan her işte, meslek ahlakının etkili olması lazım. İyi işler yapmayanların da kendi meslek kuruluşlarınca tecrit edilmesi gerekiyor. İmar planlarımız, ilim ve fennin gerektiği şekilde yapılmıyor. Kentin İmar planları yapılırken, bütün paydaşların görüşünün alınması, paylaşımcı bir planlama yapılması lazım. Dolayısıyla sizler gibi duyarlı sivil toplum kuruluşlarımızı önemli görevler düşüyor. Tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Dikkat etmemiz lazım. Zararın neresinden dönersek kardır. Kentsel dönüşüm çalışması şart ama bu çalışmanın da ilim ve fennin gerekleri doğrultusunda yapılması gerekiyor. Bu doğrultuda yeni kurulan AKED'in üyelerine teşekkür ediyor ve kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmalara, destek vermeye hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER