ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 12:24

Bilinçsiz ilaç kullanımı üreticiyi endişelendiriyor

Bilinçsiz ilaç kullanımı üreticiyi endişelendiriyor

Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Çukurova'da bal üreticileri, kovanlardaki arılarının toplu halde telef olmasından endişe duyuyor.


Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Çukurova'da bal üreticileri, kovanlardaki arılarının toplu halde telef olmasından endişe duyuyor.

Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, yaptığı açıklamada, Osmaniye ve Adana'nın Ceyhan ilçesinde bazı bölgelerde kovanlardaki arıların yüzde 30-40'ının telef olduğuna dikkat çekerek, toplu ölümler nedeniyle yıllık bal üretiminde yüzde 50'ye varan kayıp öngördüklerini belirtti.

Arıların telef olmasının, "tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçlarla ilişkili olduğunu" savunan Gaffaroğlu, ölen arılardan aldıkları numuneleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri aracılığıyla laboratuvarda incelettiklerini, analiz sonuçlarını beklediklerini kaydetti.

Benzer olayın geçen yıl da yaşandığına dikkati çeken Gaffaroğlu, şu bilgileri verdi:

"Çukurova'da iki yıldan beri yoğun arı ölümleri var. Bu ölümler genellikle Mersin çevresinde başlıyor, Adana, Osmaniye ve ilçelere de yayılıyor. Şu anda Ceyhan'a bağlı Azizli köyünde de toplu arı ölümleri görülmeye başlandı. Arı ölümleri, kovanın zayıflaması anlamına geliyor. Bir arı kovanının bal vermesi için güçlü olması gerekir. Aksi halde verim düşer. Osmaniye ve Adana'nın Ceyhan ilçesinde bazı bölgelerde kovanlardaki arıların yüzde 30-40'ı telef oldu. Bu, üretimin yarı yarıya düşmesi demek. Ceyhan'dan yetkililer burada incelemede bulunacak. Neticeyi bekleyip, ona göre önlem almayı planlıyoruz."
Gaffaroğlu, toplu arı ölümleri nedeniyle üreticilerin mağdur olduğunu belirterek, üreticiyi koruma adına önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Tarım sektöründe zirai ilaçların bilinçsiz kullanıldığını öne süren Gaffaroğlu, "Tarımın gelişmesinde arıların büyük payı var. Döllenmenin, arılar sayesinde gerçekleştirilmesi nedeniyle arıların korunması gerekir. Bunun bilincinde olmalıyız. Arılar olmazsa tarım da olmaz. Çukurova'da artan toplu arı ölümlerinin önlenmesine yönelik kriz masası oluşturulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Geçimini arıcılıkla sağlayan Mustafa Kemal Mazı da yüzde 30 arı kaybı yaşadığını, bu durumun bal üretimini ve gelirini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Mazı, "Ne yapacağımızı şaşırdık. Tüm kovanlarda arı ölümleri var. Sadece kendi arılarımızın telef olduğunu zannediyordum. Daha sonra birçok yerde olduğunu öğrendim. Yetkililerden çözüm bekliyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER