ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2017 Çarşamba 11:12

Beydağ Baraj Gölü'ne 80 bin yavru balık bırakılacak

Beydağ Baraj Gölüne 80 bin yavru balık bırakılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca baraj gölüne 80 bin yavru balık bırakılarak balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek türlerin artırılması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce İzmir'de geçimini gölden sağlayan balıkçıları desteklemek amacıyla Beydağ Baraj Gölü'ne 80 bin yavru balık bırakılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014'te kurulan Beydağ Barajı Su Ürünleri Kooperatifine bağlı 50 balıkçının avlandığı gölde, sarı sazan, tatlı su levreği ve çim sazanı yaşıyor. Geçen yıl yaklaşık 30 ton balığın tutulduğu gölde, haziran ayı ile yeni sezon açılırken, ilk gün ağlara takılan yaklaşık 1,5 ton balık, yüzleri güldürdü.

DSİ göl, gölet ve barajlardaki mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için başlattığı balıklandırma çalışmaları çerçevesinde, Beydağ Baraj Gölü'ne 80 bin yavru balık bırakacak.

- 2016'da göle 60 bin balık bırakılmıştı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Seferihisar Ürkmez'deki üretim tesisinde geçen yıl 1 milyon 300 balık üretildiğini belirtti.

Bakan Eroğlu, "Geçimini Beydağ Baraj Gölü'nde avlanarak sağlayan balıkçılarımızı desteklemek maksadıyla 2016'da suya 60 bin balık atılmıştı. Bu yıl, bu sayıyı 80 bine çıkarıyoruz. 15 Temmuz tarihinden itibaren 80 bin sazan yavrusu daha göle bırakılacak." ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER