ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 13:17

Beşiktaş'ta ölen yandı!

Beşiktaşta ölen yandı!

Beşiktaş Belediyesi'nin son uygulamasına acılı aileleri ortada bırakıyor.


Beşiktaş ilçesinde mesai sonrası defin işlemleri bir türlü yürümüyor. Vatandaşlar sürekli şikayet halindedirler. Belediye hekimleri yeni yönetmelikle Sağlık Bakanlığı’nın bu görevi bakanlık bünyesine aldığını iddia ederken, Aile Hekimleri de defin işleminin “Belediyelerin asli işi” olduğunu söylüyor ve bu işi yapmak istemiyorlar. “Bizim olmayan bir görev bize yüklenmek isteniyor” diyorlar.

Bu görüşlerini mail ortamında paylaşıp ortak bir karar ile bu görevi yapmama kararı almışlar. Bu konuda kaymakamlık ortak bir yol bulmaya çalışmış. Ancak belediye ile olan görüşmelerinde belediye araç, bilgisayar ve oda sözü vermesine rağmen yerine getirmemiş.

Tüm bu sıkıntılar vatandaşın acısını daha da arttırıyor. Vatandaş mesai sonrası defin işlemi için belediyenin kapısını çalıyor ancak polise yönlendiriliyor. Oradan nöbetçi listesinden hekime ulaşılsa da hekimler vatandaşın aracı yerine resmi araç talebinde bulunuyor. Adli vakalarda savcılık kanalıyla gidildiği için resmi araç polis eşliğinde gittiği için hiç sıkıntı yaşanmıyor. Ancak defin işleminde belediyenin aracı olmasına rağmen bu işe tahsisi yapılmadığından hizmetin aksamasına neden oluyor.

Konu ile ilgili bilgi veren bir yetkili, “olayın hekim yönünden aksaklık yaşanmadığını aksaklığın belediyenin lojistik desteğinin olmayışından ve hekimlerin güvenceli bir şekilde hizmete gitmelerinin sağlanamadığından kaynaklandığını söylemektedir. Aile hekimleri bu görevin kendilerine verilmesi konusunda mahkemeye başvurmak istiyorlar. Bu konuda haklıdırlar. Bu defin işlemini belediyelerin organize etmesi gerekir. Ancak biz yönetmelikler çerçevesinde bizden istenen hekim nöbet listesini oluşturduk. Geri kalan hizmetlerin belediyelerce tamamlanması gerekir ki bakanlık hekimi olmayan yerler konusunda daha çok hassasiyet göstermemizi istemektedir”. Biz belediyelerin diğer işlerine karışmadığımız gibi bu işleme de çok fazla karışmamalıyız. Burada görev tanımında bizce de kanun dışına çıkılmıştır.

Bu durumda olan vatandaşa oluyor.
 

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER