ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 14:46

Berlin eyaleti, hazineye 1 milyar Euro iade etmek zorunda kalabilir


Almanya’da yapılan son sayımda nüfusun 81,7 yerine 80,2 milyon olduğunun ortaya çıkması, eyaletler ve belediyelere yapılan yardımlara kadar değişikliklere sebep olacak. Nüfusu yüzde 5,2 oranında azalan Berlin’in, eyaletler arası bütçe denkleştirmesinden aldığı yardımın 1 milyar Euro’sunu iade etmesi gerekebilir. Bazı şehirlerde ise belediye başkanlarının maaşı azalabilir.

30 Nisan 2011’de nüfusu 81 milyon 729 bin olarak bilinen Almanya’da, 9 Mayıs 2011’de yapılan ‘Zensus 2011’ sayımında bu rakamın 80 milyon 219 bin olarak çıkması bütçe hesaplarının ne şekilde değişeceği sorusunu beraberinde getirdi.

Federal İstatistik Dairesi yetkilileri geçen hafta kamuya ülkenin aktüel nüfusunu tanıttığında en çok şu sorunun cevabı merak edilmişti: “Nüfusun 1,5 milyon daha az olması dolayısıyla yeniden belirlenecek Gayrı Safi Milli Hasıla, eyalet ve belediyelerin bütçelerini nasıl etkileyecek? Örneğin Berlin’in nüfusu 3,47 milyon olarak biliniyordu ve başkent nüfusuna göre eyaletler arası bütçe denkleştirmesinden yardım alıyordu. Zensus 2011’e göre Berlin’in nüfusu yüzde 5,2’lik gerileme ile 3,29 milyon çıktı.Bu durumda Berlin’in bütçe denkleştirmesinden aldığı paradan 1 milyar Euro’ya kadar iade etmek zorunda kalması söz konusu. Nüfusu en çok gerileyen eyaletlerin başında Berlin’den sonra yüzde 4,6 oranında bir azalma ile Hamburg geliyor. Hamburg’un nüfusu 1 milyon 789 binden 1 milyon 706 bine geriledi.

Belediyeler düzeyinde nüfusu en çok azalan kentlerin başında Aachen yer alıyor. Kuzey Ren Vestfalya’daki (KRV) bu şehrin nüfusu yüzde 8,5’lik oranla 258 binden 236 bine düştü. Belediyenin hesaplarına göre nüfus gerilediği için şehrin yönetim meclisinin üye sayısında 8 yer azalması gerekiyor. Nüfusu en çok gerileyen diğer bir şehir ise Mannheim. Baden-Württemberg (BW) eyaletine bağlı Mannheim’da nüfus 313 binden 290 bine düştü. Mannheim’ın Belediye Başkanı Peter Kurz (SPD) ise yüzde 7,5’lik nüfus gerilemesini gerçekçi bulmadıklarını açıklayarak, nüfus sayımını mahkemeye taşıyacaklarını duyurdu.

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderich Egeler, nüfus sayımından çıkan sonuçların belediye başkanlarını şahsen etkileyebileceğini dile getirdi. Egeler, “Bazı belediye başkanlarının maaşları da etkilenebilir, çünkü bunların maaşı nüfus sayısına göre belirleniyor” dedi. Ayrıca nüfusu belli seviyeyi geçen kentler belediye statüsünü kaybedebilir, bu ise belediye başkanı makamının feshedilmesi manasına geliyor.

Ancak eyalet ve belediyelerin nüfus sayımından ne düzeyde ve nasıl etkileneceği konusu netlik kazanmadı. Zensus 2011 raporu henüz birkaç gün önce tanıtıldığından sonuçların değerlendirilmesi ve hesapların yapılmasının eyaletten eyalete farklılık göstereceği ve zaman alacağı belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER