ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 14:04

Bergama'da Kuzey Ege Limanı tanıtıldı


İzmir’in Bergama ilçesinde faaliyet gösteren Bakırçay Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD), yapımı devam eden dünyanın 10. ve Türkiye’nin en büyüğü olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı'nın bölge ekonomisine katkılarının anlatıldığı bir konferans düzenledi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi İmre Gaffaroğulları’nın verdiği konferansa sivil toplul kuruluşu ve siyasi parti temsilcileriyle esnaf yoğun ilgi gösterdi.

Deniz ticaretinin önemini vurgulayan Gaffaroğulları, yapımı devam eden limanın bölge ekonomisine yapacağı katkıları anlattı. Dünya ve Türkiye’de halihazırda faaliyette olan limanların operasyonları hakkında bilgiler aktaran Gaffaroğulları, Kuzey Ege Limanı'nın yılda 4 milyon konteyner kapasitesine sahip olacağını söyledi. Bölge insanının limanın avantajlarından mutlaka faydalanması gerektiğini belirterek, “Bergama, dünyada marka olmuş bir şehir. Dünyanın en doğal fıstık çamı ormanları burada. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Başkaları, senin ürettiğin malı paketleyip kendi malı gibi dünyaya pazarlıyor. Artık taşeronluğun zamanı değil. Oyunun başındasınız, elinizdeki gücü kullanabilirsiniz. İçeride ve dışarıda çok iyi şeyler yapılabilir.” dedi. İmre Gaffaroğulları, limanın bölge ticaretine katkılarının yanında istihdam fırsatı ve yeni iş alanlarının gelişimi konularında da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Konferansın sonundaki soru cevap bölümünde davetliler, limanla ilgili merak ettikleri konuları sordu. Program, BASİAD Başkanı Halil Gider'in teşekkür konuşmasıyla sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER