ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 13:14

Bengal kaplanı, ikinci kez dördüz doğurdu

Bengal kaplanı, ikinci kez dördüz doğurdu


 Konya Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Bengal kaplanı, ikinci kez dördüz yavru sahibi oldu. Annelerinin yanından ayrılmadıkları için görevlilerce henüz cinsiyetleri belirlenemeyen yavruların, uygun sıcaklık altında bütün bakımları titizlikle yapılıyor.

        Uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan sayımlarda sayıları 2 bin 500'e kadar düştüğü belirlenen ve koruma altına alınan Bengal kaplanları, hayvanat bahçelerinde özel şartlar altında barındırılıyor. Neslini sürdürmesi için bütün dünyada özel bakıma alınan Bengal kaplanlarından bir çift de Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde yaşıyor.

        Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Ali Can, birkaç yıl önce dördüz doğuran Bengal kaplanının, iki hafta önce yine dördüz yavru dünyaya getirdiğini açıkladı. Can, yavruların annelerinin yanından henüz ayrılmamaları nedeniyle cinsiyetlerinin belirlenemediğini söyledi. Hayvanat bahçesinin en değerli üyelerinden Bengal kaplanının, ikinci kez dördüz yavru dünyaya getirmesinden son derece mutlu olduklarını belirten Can, yavrulara uzman görevliler tarafından titiz bir şekilde bakılacağını ifade etti.

        Anne ve baba kaplanın 8 yıl önce Gaziantep’ten getirildiğini, erkek ve dişi kaplanın 4 yıldır birlikte yaşadıklarını belirtti. Anne kaplanın dünyaya gelen dördüz yavruları kabullendiğini ve 'doğum stresi' yaşamadığını anlatan Can, yavruların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Yavruların ilerleyen zamanlarda dış ortama alıştığında daha rahat görülebileceğini ifade eden Can, “Bu yavrularla birlikte hayvanat bahçemizdeki Bengal kaplanı sayısı dokuza yükseldi. Yavrular, kış mevsiminde dünyaya geldi. Biz bulundukları ortamı onların yaşamasına elverişli sıcaklıkta tutuyoruz. Yavruları yaşatmak amacıyla bütün bakımlarını titizlikle yapıyoruz.” dedi.

        Bengal kaplanları hakkında da bilgi veren Can, iri bir erkek Bengal kaplanının boyunun 3 metreye kadar uzayabildiğini, dişilerin boyunun ise 2,6 metre kadar olduğunu söyledi. Can, kaplanların ağırlıklarının erkeklerde 290 kilograma dişilerde ise 200 kilograma kadar olabildiğini sözlerine ekledi.

        Dünyada nesli tükenme tehlikesi yaşayan ve koruma altına alınan Bengal kaplanları ağır kilolarına rağmen çok iyi birer yüzücü olup küçük ve büyük hayvanların çoğunu avlayabilirler.

        Kurulduğu tarihten bu yana şehiriçi ve şehir dışından çok sayıda insan tarafından ziyaret edilen Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde 83 türde 520 hayvan barınıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER