ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 11:46

'Belediye içme suyundan haksız kazanç elde ediyor'

Belediye içme suyundan haksız kazanç elde ediyor

AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Ercan Mekteplioğlu, Manavgat Belediyesi'nin su sayaçlarını 70 günde okuyup su vurgunu yaparak vatandaşlardan haksız kazanç elde etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.


İlçe Başkanı Mekteplioğlu, ilçe ve ülke gündemi ile ilgili İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erhan Çetin ve Kadın Kolları Başkanı Eda Temur Tansak ile birlikte parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Mekteplioğlu, yaptığı açıklamada, CHP'li Manavgat Belediyesi'nin 2 ayda bir içme suyu saatlerini okutarak su kullanımında bilinçli bir şekilde 30 tonun üstüne çıkartarak su faturalarını pahalandırdığını savundu. Belediyenin su saatlerini 2 ayda bir okuyarak 30 tonun üstünde çıkartarak fiyat katlanmasını bilinçli bir şekilde yaptığını iddia eden Mekteplioğlu, bu sistemle belediyenin hane başı 10 lira haksız kazanç elde ettiğini Manavgat'ta 42 bin su abonesi bulunduğu düşünülürse su da vurgunun yılda 4 milyonu bulabileceğini kaydetti.

Manavgat Belediyesi'nin kendi web sahifesinde su sayaçlarının aylık okunması ile ilgili duyurusunun bulunduğunu hatırlatan Mekteplioğlu, su sayaçlarının aylık okunması ile ilgili kararın 2012 yılı aralık ayı Manavgat Belediye Meclisi toplatısında karar alındığını ifade etti. Belediye Meclisi kararında 1-20 ton arası düşük tarife(1 lira) rakamı, 2013 yılı için halkın menfaati düşünülerek 30 tona çıkarıldığını altını çizen Mekteplioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belediye Meclisi 30 tonun üzerinde su kullanımını yeni değerlendirme oranı ile yüzde 7,8 zamlandırmayı kararlaştırmıştır. Su sayaçları aylık okunursa vatandaşların 30 ton su kullanımı kademesini aşması olmayacaktır. Belediye su sayaçlarını 2 ayda ve 70 günde bilinçli bir şekilde okuyarak yüzde 7,8 oranı üzerinden zamlanmıştır. Bu bilinçli zamlandırma içme suyuna, atıksu parası ve Çevre Tüketim Vergisi'ne katlamalı yansıtılmıştır. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. CHP'li Manavgat Belediyesi'nin içme suyu vurgununa ve halkın parasını iç etmesine izin vermeyeceğiz."

Başkan Mekteplioğlu, Manavgat Belediyesi'nin önümüzdeki 50 yıl içinde içme suyu sorunumuz olmayacak sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mekteplioğlu, belediyenin içme suyuna yönelik yaptığı çalışmaların kalıcı bir çalışma değil;makyaj çalışması olduğunu iddia etti.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, ilçede su sayaçlarının 2 ayda ve 70 günde okunuyor iddialarını inceleteceğini söyledi. Manavgat'ta su sayaçlarının vatandaşların mağdur olmaması ve zarar görmemesi için kendilerinin aylık okunmasını istediklerini belirten Sözen, ilçede su sayaçlarının aylık okunduğunu 2 ayda ve 70 günde okunduğunu ilk defa duyduğunu konunun takipçisi olacağını kaydetti. Sözen, "Su saatlerinin aylık okunmasını zaten vatandaşımız menfaati için biz istedik. Vatandaşlarımızı niçin zarara uğratalım. İçme suyundaki belirlenen yeni tarife, kademe oranındaki(1-30) nedeniyle halkımıza indirim olarak yansımıştır. İçme suyu saatleri okunması ile ilgili birimden konu ile geniş çaplı bilgi alacağım. Manavgat Belediyesi olarak bugüne kadar hep vatandaşımızın menfaatini göz önünde bulundurduk, bundan sonrada bulundurmaya devam edeceğiz." diye konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER