ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:59

Baytar: Ramazan ayında çocuklarınızı namaza alıştırın


Erzurum Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Ramazan ayında ebeveynlere çocuklarıyla vakit ve teravih namazlarını birlikte kılmaları çağrısında bulundu. Müftü Baytar, "Çocuklarımıza cami ve namazı ancak Ramazan'da sevdirebiliriz." diye konuştu.

Ramazan ayının çocukları namaza başlatmak ve bu ibadeti sevdirmek için büyük bir fırsat olduğu ifade edildi. Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, çocuklara Ramazan'ın farkının hissettirilmesinin gerektiğini dile getirdi. Baytar, ebeveynlerin teravih ve vakit namazlarını çocuklarıyla kılmaları çağrısında bulundu. Çocuklara namazı sevdirmek için onlara hoşlarına gidecek hediye verilmesinin gerektiğine işaret eden Baytar, "Çocuğunuzun elinden tutup onunla namaza gidin. Namaz öncesi ve sonrasında çikolata ya da sevdiği başka bir şeyi hediye edin. Namaz sonrasında çocuğunuza, 'Allah kabul eylesin' şeklinde duygularınızı ifade edin." dedi.

Cami imam hatiplerinin de vakit ve teravih namazlarında camiye gelip yaramazlık yapan çocukların azarlanmaması, kovulmaması yönünde uyarıldığını aktaran Baytar, şöyle konuştu: "Yaramazlık yapıyor diye çocukları camilerden kovmayın. Yetişkin cemaatin de fıtratı gereği yaramazlık yapan çocukları azarlamasına izin vermeyin. Camiyi, namazı, ibadeti çocuklara sevdirin. Çocukların camiye olan sevgilisini ibadet aşkını artırıcı davranışlar sergilenmeli. İstatistikler Ramazan'da namaza başlayan çocuk ve gençlerin sayısında artış olduğunu gösteriyor. Her Ramazan'da on binlerce çocuk ve yetişkin ebeveyni ile teravih ve vakit namazlarını kılmak için camiye geliyor. Bu ibadetin Ramazan sonrasında da devamı için imam hatiplere, cami cemaatine ve ebeveynlere büyük sorumluluk ve görev düşüyor. Ekonomik durumu iyi olan cami cemaati çocukları camiye ve namaza teşvik için hediyeler dağıtabilir, onların hoşuna girecek çikolata ve şekerleme gibi tatlılar dağıtabilir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER