ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 16:18

Bayraktar: Eğitimde haksız uygulamalara ve adam kayırmalara göz yummayacağız

Bayraktartan önemli açıklama

Türk Eğitim-Sen Erzurum 1 Nolu Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ayrımcılık kokan uygulamaların tepki gösterip iş bırakma eyleminde bulundu.


Sendikanın Erzurum Şube Başkanı K.Müfit Bayraktar, "Tek derdimiz eğitim çalışanlarının daha huzurlu ve eğitim hizmetinin verimli olmasıdır." dedi.

Eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın yığınla biriken problemlerine Aktif Eğitimciler Sendikası'ndan sonra bir tepki de Türk Eğitim-Sen'den geldi. Türkiye geneli bir günlük iş bırakarak, meydanlara inen sendika üyeleri bakanlığın adaletsiz uygulamalarından vazgeçmesini istedi.

Sendika üyeleri Erzurum'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde basın açıklamasında bulundu. Üyeler adına basın açıklamasını okuyan Bayraktar, "Hz. Ömer adaletini elinin tersiyle itenlere, milli eğitimde ayrımcılık kokan uygulamalara 'dur' denildiği gündür. Bugün, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının tırpanlanmasının, öğretmenlerin itibar kaybetmesine neden olan uygulamaların, çalışanlara enflasyon farkını dahi çok görenlerin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin protesto edildiği gündür. Bugün yandaş yönetici atamalarına hayır demek için, sendikamızın nöbet ücretleri ile ilgili 6 saat ek ders talebinin yerine getirilmesi için, Eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, İlk defa alamadığımız enflasyon farkı için, üniversite çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, 4/C’lilerin kadroya alınması için, taşeronlaşmaya karşı durmak için, akademik zam sözünün yerine getirilmesi için, özel okulları teşvik edip, imkânsızlıklarla cebelleşen devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıldığı için, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kaybettiği itibarları için protesto edildiği gündür." dedi.

Okullarda yöneticilerin birer birer tasfiye edildiğini hatırlatan Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bilgisi, birikimi, ödülleri ve başarıları ile adından söz ettiren, okulu TEOG’da, üniversite sınavlarında başarılı olan, öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından takdirle karşılanan, canını dişine katarak okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerinin sırf siyasi iktidarın kapı kulu olmadıkları için görevlerine son verildi. Onların yerine masa başı ilişkileri, yandaş sendika, siyaset ilişkileri güçlü olanlar görevlendiriliyor. Bir de malum bir sendika var. Siz onu biliyorsunuz. AKP istediği okul müdürlerinin listelerini hazırladı ve bu sipariş listeler ilçe milli eğitim müdürlerinin, komisyon üyesi şube müdürlerinin önüne sunuldu. İşte böylesine ahlaksız, böylesine arsız, böylesine rezil bir dönem yaşıyoruz."

Okul müdürlerini görevden alanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, valiliklere idari soruşturmalar açılması için dilekçeler verdiklerini de hatırlatan Bayraktar, "Hatta bu tetikçilerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da soruşturma başlatıyor. Bakalım bu soruşturmalardan ne sonuç çıkacak? Yine bu süreçte, sözlü sınavın adam kayırma olduğunu bilmeyen kalmadı. Kadrolaşmanın ötesinde; öğretmenlere eğitim hizmetinden öte ücretsiz nöbet tutturularak hakkaniyete sığmayacak işlem yapılıyor. Yine enflasyon farkları ödenmemiş, kısaca bu dönem eğitim çalışanları için kayıp yıllar olmuştur." dedi.

'MEB GİDEREK BATAĞA SAPLANIYOR'

Eğitimin tonlarca problemine karşı çözüm odaklı bir siyaset anlayışı bulunmadığını da aktaran Bayraktar, "Eğitimine önem vermeyen, eğitimcisini siyasi ihtirasları uğruna bir kalemde harcayan, katılımcılık yerine, 'benim dediğim olacak' anlayışını dikte ettiren, nitelikli eğitimi sağlamak yerine kendisi gibi düşünmeyenlere ayak kaydırma operasyonu yapanlar, bugün MEB’i batağa saplamıştır. Bizim amacımız üzüm yemektir. Tek derdimiz eğitim çalışanlarının daha huzurlu ve eğitim hizmetinin verimli olmasıdır. Kim yaparsa yapsın doğruların hep destekçisi olacak; kimden gelirse gelsin yanlışların karşısına kaya gibi dikileceğiz. Sendikamızın bu eylemi bir uyarı niteliğindedir. Bu ülkeyi yönetenler aklını başına almalıdır. Aksi takdirde bu eylemlerimiz bir son olmayacak, sürekli eylemlilik süreci başlatılacaktır. En kısa sürede taleplerimize cevap bekliyoruz, alacağımız cevap eylemlerimizi de şekillendirecektir. Biz sözümüzü söyledik, duyan duymayan kalmasın." açıklamasında bulundu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER