ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 18:13

Baharda polenlere dikkat !

Baharda polenlere dikkat !


Polenler konusunda uyarılarda bulunan Dr. Oktay Demircioğlu, özellikle alerjisi olanlara ellerini ve burunlarını sık sık yıkamalarını tavsiye etti.

Baharın gelmesiyle birlikte toplumda sıkça görülen polen alerjisi şikayetleri de çoğaldı. Polenlerin doğrudan burun kanalı ile vücuda girdiğine dikkat çeken Demircioğlu, "Bu alerjenler, deri teması ile de vücudumuza giriyor ama asıl giriş burun kanalı ile oluyor. Vücut bu polenleri yabancı bir madde olarak algılıyor ve uzaklaştırmaya çalışıyor. Alerjik bünyeli kişilerde bu çaba daha şiddetli ve güçlü oluyor. Burun kanalı ile gelen bu polenler, burundaki mukoza tarafından yakalanıyor. Vücut bu polenlere şiddetli tepki veriyor. Sonuçta, burun tıkanıklığı, hapşırık ve nefes alma güçlüğü ortaya çıkıyor. Bu durumda en önemli konu elbette bu alerjenlerden kendimizi uzak tutmaktır” dedi.

Vatandaşlarda polenden korunma konusunda tavsiyelerde de bulunan Demircioğlu, "Polenlerin havada uçuştuğu bu mevsimde alerjik bünyeliler evlerini günün erken saatlerinde havalandırmalı, şikayetlerin arttığı günlerde maske takmalı. Bunlar tedbirlerin bir kısmı ama alerjenleri burundan uzaklaştırmak da lazım. Bunun için en ideal yol, burnu düzenli olarak yıkamak. Böylece mukozaya yapışan ve vücudun yabancı madde olarak algıladığı alerjenler polenler de atılmış olur. Burun yıkaması ilk anda kulağa yabancı gelebilir ancak çok basitçe yapılabilecek ve uygulayanların faydasını göreceği bir yöntem. Yapılması gereken şey, burun yıkamaya yarayan deniz suyunu burnun bir deliğinden sıkarken, başımızı deniz suyunun akacağı deliğin yönüne hafifçe eğmek. Böylece burun rahatça temizlenecektir. Sadece duru su ile yıkamak istenen sonucu elde etmede yetersiz kalabilir. Aynı zamanda deniz suyunun belli bir basınçla burnun içinde dolaşması da başarıyı artıracaktır. Bu yıkama sırasında bir burun tıkanıklığı varsa o da giderilmiş olur” şeklinde konuştu.
Elimizi, yüzümüzü, burnumuzu yıkamayı günlük ritüeller arasına almak gerektiğini söyleyen Dr. Oktay Demircioğlu, “Bildiğimiz deniz suyu, birtakım işlemlerden geçirilir, tuzluluk oranı düşürülür, vücudun izotonik yapısına uygun hale getirilir. Bu durum, burnu temizleme ile birlikte varsa tıkanıklığın açılmasına da imkan verir. Aynı zamanda kullanılan deniz suyunun kalitesi de çok önemlidir. Dünyada deniz suyu kalitesi açısından tavsiye edilen birkaç yer var. Bunlardan biri de Fransa’daki Cancale Koyu. Burada gel-git kuvvetli olduğu için deniz suyu çok temiz ve kalitelidir” diye konuştu.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER