ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ekim 2014 Çarşamba 09:11

Baba oğluna böbreğini verdi

Baba oğluna böbreğini verdi

Diyaliz hastası 25 yaşındaki Gökhan Maraklı'ya babasının böbreği nakledildi.


Diyaliz hastası 25 yaşındaki Gökhan Maraklı'ya babasının böbreği nakledildi.

Sani Konukoğlu Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş'ta yaşayan Maraklı, yaklaşık beş ay önce ayaklarında ve ellerinde kramp, vücudunda gerilme şikayetleriyle doktora gitti. Yapılan tetkiklerde böbreklerinde kist olduğu belirlenen Maraklı, tedavi görmeye başladı. Yaklaşık 3 ay diyalize giren Maraklı, Gaziantep'te babasından nakledilen böbrekle yeniden hayata tutundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maraklı, babasının çektiği sıkıntılara daha fazla dayanamadığını ve böbreğini bağışlamak istediğini belirtti.

Nakil için İstanbul'un önerildiğini anlatan Maraklı, bu işlemin Gaziantep'te de yapıldığını öğrenince hastaneye geldiğini ifade etti.

Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra dokuların tuttuğunu duyunca ayrı bir mutluluk yaşadığını vurgulayan Maraklı, şöyle devam etti:

"Babam böbreğini vermeye karar verdiğinde mutlu oldum, dokuların tuttuğunu duyunca ayrı mutluluk yaşadım. Bu, tarifi olmayan çok güzel bir duygu. Çünkü nakil için yıllarca bekleyenler var. Ben çok şanslıyım. Organ nakli konusunda herkes çok daha duyarlı olmalı, bunu yaşayan bilir. Organ naklinin üzerinde daha fazla durulmasını istiyorum."

Baba Turan Maraklı da bir baba olarak oğlunun organ nakline ihtiyaç duyduğunu ilk öğrendiklerinde büyük şok yaşadıklarını belirterek, "Baba olarak bana düşen görev oğluma böbreğimi vermekti. Hiç düşünmeden, büyük bir memnuniyetle böbreğimi verdim. Canımdan can kattım" ifadesini kullandı.

Hastanenin Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ise organ naklinde uygulanan kapalı yöntem sayesinde organ bağışında bulunan kişilerin mağdur olmadığına dikkati çekti.

Bu naklin de kapalı yöntemle gerçekleştirildiğini bildiren Yüzbaşıoğlu, bu yöntemle kişilerin ameliyattan çok kısa bir süre sonra yeniden sağlığına kavuşabildiğini, bunun da organ bağışının önündeki en büyük engellerden ameliyat korkusunun daha kolay aşılmasını sağladığını kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER