ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 13:16

Ayıları uyku tutmadı!

Ayıları uyku tutmadı!

Tunceli'nde kış uykusuna yatmayan ayı köylülere saldırdı.


Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Hanuşağı köyü sakinlerinin başı, kış uykusuna yatmadığı için köye yiyecek aramak için gelen ayıyla dertte. Sık sık köye inerek köy sakinlerini rahatsız eden ayı, en son köy kahvehanesini basarak, kahvehanede oturanlara saldırdı. Bir vatandaşı yaralayan ayı olay yerine gelen köylülerin müdahalesi ile kaçtı. Ayı öldürmek kanuni suç olduğu için ellerinden bir şey gelmeyen Hanuşağı köyü sakinleri, kış uykusuna yatmayan ayı için devlet yetkililerinden yardım bekliyor.

Ovacık İlçesi'ne bağlı Hanuşağı Köyü'nde önceki gün 21.00 sıralarında köy kahvesinde sohbet eden 6 arkadaş, açılan kapıdan içeri giren ayıyı karşılarında görünce şaşkına döndü. Bir süre hareketsiz kalan köylülerden 5'i fırsatını bulup kaçarken, 41 yaşındaki Muzaffer Gezici kahveden çıkamadı. Kendisine saldıran ayı ile bir süre boğuşan Gezici'nin yardımına arkadaşları yetişti. Köylüler, dışarıdan kaptıkları sopalarla ayıya vurmaya başladı. Saldırgan ayı, sopa darbeleri karşısında ormanlık alana kaçarken, Muzaffer Gezici ise çeşitli yerinden hafif yaralandı. Köylülerin yardımıyla Ovacık Devlet Hastanesi'ne akşam getirilen Muzaffer Gezici, taburcu edildi.

Akşam saatlerinde kahveden dışarı çıktığı sırada ayı ile karşılaştığını belirten Barış İlik, “ Akşam saatlerinde kahvede oturuyorduk. Kahvenin kapısını açtım dışarı çıkacaktım ayıyı gördüm ve kahvenin içine kaçtım. Ayıda ardımdan kahvenin içine kaçınca içerdekiler dışarı kaçtı. Ben o anda ne olduğunu anlamadım.” dedi.

Kahvehane olduğu sırada ayının kapıdan içeri girdiğini ardından dışarıda ayı ile boğuşma sırasında yaralandığını ifade eden Muzaffer Gezici, “Arkadaşlarla beraber kahvede oturuyorduk. Arkadaş dışarı çıktığı zaman bağırarak içeri kaçtı. Bizde ayıyı görüp dışarı kaçtık ve ayının peşinden gittik. Ayıyı görüp kürekle dürtünce ayı beni geçti. Ayı daha sonra dönünce ben düştüm beni altına aldı. Bir süre boğuştuk bacağım yaralandı. Arkadaşların yardımı ile ayıdan kurtuldum. Daha sonra beni hastaneye getirdiler.” diye konuştu.

Ayının saldırının ardından köy içine doğru kaçtığını ve eşinin üstüne doğru gittiğini belirten Veli Koçoğlu ise “ Bizim hanım dışarı çıktığı zaman ayıyı çardak dibinde gördü ve ayının geldiğini söyledi. Ben koştum tüfeği elime aldım. Daha sonra aşağıdan kalabalığın geldiğini gördüm. Daha sonra Muzaffer Gezici’nin ayı ile boğuştuğunu gördüm. İki kişinin gelmesi ile Muzaffer Gezici’yi ayıdan kurtardık.” şeklinde konuştu.

Kış uykusuna girmeyen ayının aç olduğu için sürekli köy içine kadar sokulduğunu ifade eden Hanuşağı köylüleri akşam saatlerinde evlerine giderken tedirgin olduklarını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER