ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 11:58

Aydın'daki gıda denetimlerinde 91 bin lira ceza

Aydındaki gıda denetimlerinde 91 bin lira ceza

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, haziran ayı gıda denetimleri sonuçlarını açıkladı.


Gıda üretim yerlerine 193, satış ve toplu tüketim yerlerine ise bin 1 denetim yapıldı. Bunlarda 42 işyerinden numune alındı. Gıda üretimi yapan yedi işletmeye toplam 86 bin, gıda tüketim maddesi satan üç işyerine ise 5 bin lira ceza kesildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, gıda satış ve toplu tüketimle üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildiğini söyledi. Aydın’da bin 571 gıda üretim, 13 bin 326 satış ve toplu tüketim yeri bulunduğunu kaydeden Köksal, “Denetim izleme programı, kalıntı izleme programı, şikâyet, yıllık denetim programı ve zehirlenmeye istinaden il genelinde toplam 42 adet numune alındı. Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan yedi işletmeye, 86 bin 476 TL idari para cezası uygulandı. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan üç işletmeye de 5 bin 318 TL idari para cezası uygulanmıştır.” dedi.

İl Müdürü Köksal ayrıca haziran ayı içinde 213 adet sağlık sertifikası düzenlenerek 1 milyon 579 bin 588 kg. kuru incir, 140 adet sağlık sertifikası düzenlenerek 2 milyon 340 bin 719 kg. muhtelif gıda maddesi ihracatı yapıldığını söyledi. Alo Gıda 174 hattına gıda satış yerleriyle ilgili 35, toplu tüketim yerleriyle ilgili bir, gıda üretim yerleriyle ilgili 18 şikâyet geldiğini aktaran Köksal, “Şikâyetlerle ilgili olarak 39 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış, mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir. 25 adet işletmeyle ilgili denetim ve izleme faaliyetleri devam etmektedir. Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS)’ne kaydedilmektedir. Müdürlük olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, gıda kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 118 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER