ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 11:34

Avrupa’da 4 milyon yaşlıya kötü muamele!

Avrupada 4 milyon yaşlıya kötü muamele!

Avrupa ülkelerinde en az 4 milyon yaşlının kötü muamele gördüğü iddia ediliyor.


Türk Geriatri Derneği, kötü muamele ile karşılaşma riski yaşın artması ile arttığını, Avrupa ülkelerinde en az 4 milyon yaşlının bu risk ile karşı karşıya kaldığının tahmin edildiğini açıkladı.

Türk Geriatri Derneği’nden yapılan açıklamada, insanların yaşlandıkça hastalık açısından daha duyarlı hale geldiği belirtildi. Yaşlıların yaşadığı 5 rahatsızlığın tespit edildiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yaralanma olaylarında düşmeleri vurgulamak yerinde olur. Uzun dönemli bakıma gereksinim duyan yaşlıların yüzde 30-50’sinin düşme yaşadığı ifade edilmektedir. Sonuç ise çoğunlukla hastane bakımı, yüksek maliyetli sorunlar ve ölüm de olabilmektedir. Kronik hastalıklar; kronik hastalıkların diabetes mellitus (şeker hastalığı), kalp hastalıkları, kanser, KOAH ve ruh sağlığı sorunları olduğunu hatırlamak gerekir. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nde, bu hastalıklar toplam hastalıkların yüzde 77’sini oluşturmaktadır ve ölümlerin de yüzde 86’sının nedeni olarak kabul edilmektedir. Yoksulluğun; yaşla beraber artar, ancak, kadınların erkeklere göre daha fazla risk altında olduğunu unutmamak gerekir. Altmış beş yaş ve üzeri grup için yoksulluğun sıklık açısından Avrupa’da farklılaştığı söylenebilir. Örneğin, yoksulluğun Avrupa Birliği ülkelerinden Macaristan’da yüzde 4, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 7, Estonya’da yüzde 39 sıklığında olduğu belirtilmektedir."


Sosyal izolasyon, dışlanma ve ruh sağlığı sorunlarının yaşlıları olumsuz etkilediğinin vurgulandığı açıklamada, önemli bir yaşlı nüfusunun kötü muameleye maruz kaldığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Kötü muamele ile karşılaşma riski yaşın artması ile artmaktadır. Avrupa Bölgesi’nde en az 4 milyon yaşlının bu risk ile karşı karşıya kaldığı tahmin edilmektedir. Unutmayalım, doğru müdahale programları ile bu risklerin tamamının azaltılması mümkündür." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER