ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 09:55

Atık sular arıtılacak ve...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni projesiyle banyo ve lavabo suları, basit teknikle ayrıştırılarak tekrar tuvalet rezervuarı ve çim sulamada kullanılacak. Projede pilot bölgeler turizm bölgeleri olacak.

Bakanlık, atık suyun geri kazanılması için uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Dünyada ve Türkiye'de en çok suyun israf edildiği alanların başında gelen lavabo ve banyo suları arıtılarak, tekrar tuvalet rezervuarlarında kullanılacak. Arıtılan su, ayrıca çim sulamada da kullanılabilecek.

Konutlarda ya da otel gibi binalarda lavabo ve banyo suları kanalizasyon hattından ayrılmış boru sistemiyle bir depoda toplanacak ve toplanan atık sular çok basit arıtma işlemi sonrasında tekrar ayrı boru hattı sistemine sahip bir hattan tuvalet rezervuarlarında kullanılmak üzere binaya verilecek. Arıtılmış lavabo ve banyo suları, ayrıca yeşil alan sulamasında da kullanılabilecek. Tuvalette ortalama her kullanımda 6 ile 8 litre su kullanılıyor. Bu alanlarda geri kazanılmış su kullanılmasıyla yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanarak, hem su giderleri düşecek hem de doğal su kaynakları korunacak. Ayrıca, merkezi atık su arıtma tesislerinin yükü hafifleyecek.

Bakanlık, bu kapsamda konunun uygulama unsurlarına yönelik çalışmalarına başladı. Projenin hayata geçirilmesi için bakanlık TÜBİTAK ile sözleşme imzaladı. Projenin ilk uygulanacağı yerler, turizm bölgeleri ve yüksek katlı siteler olacak. Halkın katılımı ve desteğini sağlamak için bakanlık etkin su kullanımı ve alıcı ortam kirliliğinin azaltımına yönelik el kitapları hazırlayacak. Projenin sonuçlanmasını müteakip, imar mevzuatında yapılacak düzenleme ile uygulama, özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni yapılacak binalarda zorunlu hale getirilebilecek ve daha sonra uygulama ülke genelinde yaygınlaştırılacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER