ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:34

Aşure kazanları kaynıyor

Aşure kazanları kaynıyor


Mersin’in Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, aşure kazanlarının barışa hizmet için kaynadığını söyledi.

Tarsus Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu’nun organize ettiği 'Aşure Buluşmaları' Gaziler Mahallesi Camii Kuran Kursu konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programa katılan Kaymakam Güldibi, “Şu gördüğünüz aşure kazanları aslında barışa hizmet etmek için kaynıyor. Allah bu aşure vesilesiyle siyahıyla beyazıyla, büyüğüyle küçüğüyle, zenginiyle fakiriyle, yurdumun insanlarına aşure tatlısı gibi kaynaşmayı özleşmeyi birlik ve beraberliği nasip eylesin.” dedi.

Muharrem ayının önemini, aşurenin anlamını anlatan Müftü Abdülkerim Akbaba, Müslümanların birlik ve be beraberliğinin her zamankinden daha çok pekiştirilmesi için herkese görevler düştüğünü dile getirdi.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise “Bu tür etkinlikler yüz yıllardır gelenek haline gelmiş ve hep kaynaşmaya, dostluğa ve kardeşliğe hizmet etmiştir. Bizi biz yapan değerlerimizi kaybetmemeliyiz ve kardeşlik duygularımızı kuvvetlendirmeliyiz. Aynı topraklarda yaşayan insanlar olarak acılı günümüzde de mutlu günümüzde de yan yana omuz omuza olmalıyız. Toplumumuzun temeli bu tür etkinlikler ile daha da kaynaşır ve kuvvetlenir. Ayrımız gayrımız yok.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, ilahiler okundu, Kuran Kursu Öğreticilerinden Arzu Tombul'un yapmış olduğu dua ile program sona erdi.

Programa, Kaymakam Güldibi ve Belediye Başkanı Kocamaz’ın yanı sıra, Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, Vergi Dairesi Müdürü Uğur Bayraktar, Sosyal Yardımlaşma Müdürü Kemal Yıldırım, işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER