ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:35

ASKİ yüksek teknolojiyle hizmet veriyor

ASKİ yüksek teknolojiyle hizmet veriyor


Adana Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, delgi sistemiyle zeminin altından 129 metre yağmur suyu sistemini geçiriyor.

Çalışmanın yapıldığı Turgut Özal Bulvarı’ndaki Hayvan Hastanesi’ne giden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, “En son teknolojiyle Adanalılara hizmet götürüyoruz.” dedi.
Bölgedeki çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Zihni Aldırmaz, “Delgi metoduyla metronun altından 129 metre delerek yağmur suyu sistemini geçiriyoruz. Süleyman Demirel Bulvarı’ndan gelen yağmur suyu hattı 129 metre ileride ana kolektöre bağlanıyor. Hem yağmur suyu ile pis suyu ayırıyoruz hem de yağmur suyu baskınını önlüyoruz. Eşmeden, kazmadan 129 metre metronun altından geçerek bağlantı yapıyoruz. Eskiden kazma kürekle eşilir, trafik durdurulur çalışma yapılırdı. Şimdi yerin altından delgi sistemiyle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni bir teknoloji üzerinde de çalışıldığını anlatan Zihni Aldırmaz şöyle devam etti: “Bu yeni teknoloji ile 30 metre genişliğinde 350 metre uzunluğunda tüneller delgi metoduyla açılabilecek. Tren hatları ve otobanların altından bu teknoloji ile geçeceğiz. Türkiye’de müteahhittik lider konumda. Müteahhitlerimiz yurt dışında uyguladıkları sistemleri artık ülkemize de getiriyorlar. Adana’da bu sistemi kullanacağız.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER