ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:35

Askerde sakatlanan Bitlisli Alacat yardım bekliyor


İstanbul Alemdağ 15. Füze Komutanlığı'nda 1996 yılında vatani görevini yaparken, askerliğinin bitimine 2 ay kala kolunu çamaşır makinesinin merdanesine kaptırması sonucu iş göremez hale gelen Bitlisli Şahip Alacat, yetkililerden yardım bekliyor.

Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Oduncular köyünde ikamet eden 2 çocuk babası 39 yaşındaki Şahip Alacat, kolunu kullanamadığı için bakmak zorunda olduğu 2 çocuğu, eşi, annesi ve babasına bakmakta zorlandığını söyledi. Evi kira olan Alacat, “1996 yılı mayıs ayında görevli olduğum işle ilgili çalışırken sol kolumu makinenin merdanesine kaptırdım. Kolumu kaptırmam nedeniyle sol kolumun dirsek kemiği tamamen parçalandı. Beni hemen hastaneye kaldırdılar. Ancak ilk etapta yapılan kemik yerine platin eklendi. Ancak vücut kabul etmediği için geri çıkardılar. Bana kolumun kesileceğini söylediler. Ancak ben kabul etmedim. Kolum kesilmedi ancak kolumun işlevi tamamen bitti. Kolumu kullanamıyorum. Bununla ilgili sadece bir defaya mahsus Mehmetçik Vakfı'ndan tarafıma 790 TL ödeme yapıldı. Askeri hastaneden de kolum için yüzde 10’luk sakatlık raporu verildi. Şu anda kolumu kullanamadığım için mağdur durumdayım.” dedi.

Askeri hastane dışında, son iki yıl Van Devlet Hastanesi'nden kolundaki sakatlık için aldığı raporda, sakatlılık derecesi için yüzde 40, Bitlis Devlet Hastanesi'nden yüzde 57, Tatvan Devlet Hastanesi'nden ise yüzde 60’lık sakatlık raporu aldığını açıklayan Şahip Alacat, şöyle konuştu: “Ne yapacağımı, nereye başvuracağımı bilmediğim için hiçbir şey yapamadım ve bugün de mağdur durumdayım. İki çocuğum, eşim, annem ve babama bakmak zorundayım. Evim kiralık, Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan 3 ayda bir aldığım 700 TL maaştan başka bir gelirim de yok. Yetkililerden, bana yardımcı olmalarını, bana yardım eli uzatmalarını istiyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER