ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:25

Asker sınırda inceleme yapıyor

Asker sınırda inceleme yapıyor


Suriye’de süren iç savaş nedeni ile ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye gelen on binlerce mülteciye kucak açan Türkiye, sayının artması ile beraber sınıra yeni sığınmacı kampları kurmanın hazırlığını yapıyor. Dışişleri Bakanlığı Hudut Dairesi tarafından oluşturulan bir heyetin, Türkiye-Suriye sınırında incelemelere başladığı öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre, Suriye’de yaşanan iç savaş dolayısı ile Türkiye'ye gelmesi muhtemel yeni sığınmacılara yer temini sağlamak amacı ile Türk Dışişleri Bakanlığı Hudut Dairesi tarafından oluşturulan bir heyetin Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman sınır hattında uygun arazi için incelemelerde bulunduğu öğrenildi. Türkiye-Suriye sınırında heyet tarafından yapılacak incelemelerin yaklaşık bir hafta süreceği ve yer belirlenmesinden sonra Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, yeni sığınmacı kamplarının kurulacağı belirtildi.

ASKER DE SINIRDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Öte yandan, Genelkurmay tarafından görevlendirilmiş askeri bir yetkilinin, Dışişleri Bakanlığı Hudut Dairesi tarafından oluşturulan hudut heyetine sınır hattı boyunca eşlik ettiği öğrenildi. Askeri yetkilinin, sınıra konuşlanması muhtemel yeni hava savunma silahlarının yer sahası temini için incelemelerde bulunduğu ifade edildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER