ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 14:37

Asırlık okul onarılıyor

Asırlık okul onarılıyor

Kayseri Melikgazi ilçesine bağlı Gesi Mahallesi'ndeki bir asırlık okul aslına uygun olarak onarılması için çalışma başlatıldı.


 Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediye olarak her geçen gün planlı bir şekilde modern şehir alanları inşa ettiklerini ancak şehri yenilerken de tarihi yapıları ve kültür eserlerini koruduklarını hatta günümüzün hizmetine kazandırdıklarını söyledi. Başkan Memduh Büyükkılıç, tarihi eserlerin sadece Melikgazi veya Kayseri şehri için değil Anadolu ve Dünya Kültür Mirası için önemli birer yapılar ve tarihi mekanlar olduğunu belirtti. Büyükkılıç, 1908 yılında inşa edilen ve o dönemin en belirgin mimarı özeliliği ve malzeme kullanımı yansıtan Gesi İlköğretim Okulu aslına uygun olarak onarılmakta olduğunu kaydetti.

    Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “100 yıllık bir tarihe sahip olan, geçmişte eğitime hizmet vermiş olan metruk binamızı tarihine dokuşuna uygun olarak Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEP) ile işbirliği halinde yapmak suretiyle ihalesini yaptık ve çalışmalar hızla devam etmektedir. Projeleri daha önce Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce uygun bulundu. İnşallah buraya sosyal statü kazandırmak suretiyle, bölgemizi canlandıracak, türkülere destan olmuş yada türkülere esas olmuş, Gesi Bağlarına Gesi bölgesinde bu tesisi hem kazanmış olacağız hem de fonksiyon yüklemiş olacağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizlere anlayışla yaklaşan KUDEP’e anlayışla yaklaşan Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne şehrimize bu güzel eseri tekrar kazandırmamız adına teşekkür ediyorum.”

    Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Gesi İlköğretim Okulu'nun eğitime uzun süre hizmet ettiğini bundan böyle, kültürel ve tarihsel yapısı ile turizme hizmet vereceğini sözlerine ekledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER