ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 14:44

Antalya, Güvenli Trafik Hareketi’ne katıldı


Koordinatörlüğünü Dünya Sağlık Örgütü’nün üstlendiği Güvenli Trafik Hareketi (Yol Güvenliği RS10 Projesi) Ankara ve Afyon’un ardından Antalya’da da uygulanmaya başlandı. Projeyle emniyet kemeri kullanımını artırmak, hız ihlallerinin azaltılmasını sağlamak amaçlanıyor.

Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın da katılımıyla Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirilen proje tanıtımında İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, Trafik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Fatih Vursavaş, Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Serap Şener ile birlikte kurum yöneticileri iştirak etti.

Turizm şehri olması sebebiyle Antalya’nın, projenin uygulandığı pilot illeri arasına alındığını belirten Serap Şener, Güvenli Trafik Hareketi’nin 2020 yılına kadar sürecek bir eylem planı olduğunu ifade etti. Yener; projenin Rusya, Çin, Meksika, Mısır, Hindistan, Vietnam, Brezilya, Kenya, Kamboçya ve Türkiye ile birlikte 10 ülkede eş zamanlı ilerleyeceğini dile getirdi. Fatih Vursavaş ise Yol Güvenliği RS10 Projesi ile Antalya’da yaşanan kazaların ve ölümlerin azalacağına inandığını belirtti.

Ahmet Altıparmak da projeyle trafik güvenliğinin daha da artırılması yönünde çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti. Projeye dahil olan ülkelerin tamamının gelişmekte olduğuna dikkat çeken Altıparmak, “Bu 10 ülke arasında gelişmiş ülkelerin adları yok. Farkındaysanız trafik ölümleri yüzde 48 olan ülkeler arasındayız. İçler acısı bir durum. Bu çirkin haritadan adımızı sildirmek için biz Antalya’da odaklandık. Epey bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum.” dedi.

Toplantı sonunda otel önünde kurulan simülatörde katılımcılara, kaza anında emniyet kemerinin önemi canlı olarak anlatıldı. Proje kapsamında vatandaşlara; emniyet kemeri alışkanlığı kazanmaları, hız sınırlarını ihlal etmemeleri konusunda eğitici ve öğretici çalışmalar uygulanacak. Çalışmalarla birlikte denetimler de artırılacak. Emniyet kemeri takmanın yasal bir zorunluluk olduğu bilincinin oluşması hedeflenirken, bu kurala uymayanlar idari para cezasına çarptırılacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER