ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:08

Anne babalara nasihat!


Aile Araştırmaları Enstitüsü (IFAR) Başkanı ve Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Efkan Yeşildağ, çocukların velilerinin her türlü söz ve davranışlarının sebebini merak ettiğini ve kendi hayatlarına uyguladığını belirterek, çocukları iyi yetiştirmenin onlara güzel örnek olmaya bağlı olduğunu kaydetti.

Nevşehir Özel Lara Koleji eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra velilere yönelik yapmış olduğu etkinliklerle de adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Son olarak Anne-Baba Okulu çalışmaları çerçevesinde Aile Araştırmaları Enstitüsü (IFAR) Başkanı, Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi, 'İki Alyans' adlı televizyon programının danışmanı Efkan Yeşildağ, Lara Koleji velilerine yönelik bir seminer verdi. Konferans salonunda gerçekleştirilen seminere ilgi yoğun oldu. İlgiyle takip edilen seminerde bazı velilerin ayakta kalmasına rağmen semineri takip etmesi dikkat çekti.

'Bir Aile Modeli Olarak Sevgi Anne, Güven Baba' konulu seminerde Yeşildağ, günümüzde aile içindeki problemlerin temelinde ‘rol çatışmalarının’ yattığını vurguladı. Aynı zamanda aile danışmanı olan Yeşildağ, “Çocuklarımız her türlü söz ve davranışlarımızın sebebini merak ediyor ve kendi hayatlarına uyguluyor. Yani bizimle özdeşim kuruyor. Çocukları iyi yetiştirmemiz, onlara güzel örnek olmamıza bağlıdır.” dedi.
Aile ve toplum yapısından değişikliklerin olduğunu ve herkesin devamlı birilerini ‘değiştirmek’ istediğine işaret eden Yeşildağ, tertemiz bir şekilde dünyaya gelen çocuğun anne, baba ve çevreden etkilenerek, karakter gelişimini sağladığını kaydetti. 'Anne bir tarafa, baba diğer yana asılıp çektiğinde bunun adı ‘tutarsızlık’ olur' diyen Yeşildağ, ailenin tutarsız hareketlerinin çocuğun eğitiminde güvensizliğe yol açtığını bildirdi.
Programda sorduğu sorular ve yaptırdığı hareketlerle keyifli bir sunum yapan Yeşildağ, baba otoritesinden mahrum veya babanın otoritesinin yanlış uygulandığı ailelerde yetişen çocuklarda da ‘özgüven’ problemi görüldüğünü hatırlattı. Her çocuk, anne ve babasıyla baş başa vakit geçirmekten hoşlanır. Çünkü bu, onun kendisini sizin yanınızda özel ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Eşinize ve çocuklarınızı özel vakit ayırın.” uyarısında bulundu.

Lara Koleji Müdürü Ulaş İnönü ise organizasyonla ilgili şöyle konuştu: "Velilerimizin ilgisi beni oldukça etkiledi. Bu yıl bu tarz seminerleri sıkça düzenleyip anne ve balarımıza katkı sağlayacağız. Annelik ve babalık oldukça keyifli ve zor bir sanattır. Bu sanatın inceliklerine seminerlerle dikkat çekmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Seminer bitiminde veliler kitapları imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER