ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2014 Perşembe 15:02

Ankara-İstanbul YHT hattı açılıyor

Ankara-İstanbul YHT hattı açılıyor

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, yarın Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak açılışla hizmete girecek.


Türkiye'nin en büyük iki şehrini yüksek hızlı trenle birleştirecek olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, yarın Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılacak açılışla hizmete girecek.

Açılış için ilk tören saat 14.30'da Eskişehir Garı'nda gerçekleştirilecek. Hattın resmi açılışı ise saat 18.30'da Pendik Garı'ndaki törenle yapılacak.

Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009'da hizmete açılmıştı. Hattın tamamen hizmete girdikten sonra iki şehir arasındaki seyahat süresi ilk etapta 3,5 saate, kısa vadede de 3 saate düşecek.

Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak.

Hatta 755 sanat yapısı inşa edildi. Köseköy-Gebze arasındaki bölüm 150 milyon avroluk AB hibesi ile yapıldı. Hattın 4 milyar dolar olan maliyetinin 2 milyar doları krediden oluştu.

İLK ETAPTA GÜNDE 12 SEFER DÜZENLENECEK

İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya kadar ulaşacak. Hatta ilk etapta 6 gidiş 6 geliş olmak üzere günlük karşılıklı 12 sefer düzenlenecek. Marmaray'a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek.

Ankara ile İstanbul YHT hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78'e çıkması öngörülüyor. Ankara-İstanbul YHT hattında ortalama 7,5 milyon yolcuya hizmet verilecek.

YHT'nin hizmete girmesiyle Ankara-Gebze arasındaki seyahat süresi de 2 saat 30 dakikaya inecek. Kombine taşımacılıkla diğer kentlere olan seyahat süresi de kısalacak. Marmaray’la entegre edilecek hatla, Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz yolcu taşımacılığı yapılabilecek.

Projeyle sadece iki kent arasındaki seyahat süresi kısalmayacak aynı zamanda ekonomiden, sosyal ve kültürel hayata kadar pek çok alana katma değer katacak. Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolu sadece eski ve yeni başkentleri kısa sürede birbirine bağlamakla kalmayacak, modern İpek demiryolu güzergahında da yüksek hızlı yeni bir demiryolu koridorunu açacak.

ESNEK FiYAT UYGULANACAK

Ankara -İstanbul hattında çalışacakyüksek hızlı tren setleri 6 vagondan oluşacak ve 409+2 yolcu kapasiteli olacak.

Hatta esnek fiyat uygulaması yapılacak. Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması beklenen bilet fiyatları, hattın hizmete girmesinin ardından belirli gün ve saatlerde daha ucuz olacak.

Yolcu taşımacılığına teşvik amacıyla, yolcu tarifesi gereğince gidiş-dönüş bilet alanlara, 26 yaşına kadar olan gençlere, öğretmenlere, askeri yolculara, gruplara, 60 yaş ve üzerindeki yolculara, basın kartı sahiplerine yüzde 20'şer, 65 yaş üzerindeki yolcular ile 7-12 yaş arası çocuklara yüzde 50 indirim uygulanacak. Hızlı tren, İstiklal Madalyası sahiplerine, harp malullerine, terörle mücadelede yaralanan veya sakatlanan gaziler ile engellilere ücretsiz olacak.

3 bin davetlinin katılımıyla gerçekleşecek açılış için ilk tören yarın saat 14.30'da Eskişehir Garı'nda gerçekleştirilecek. Hattın resmi açılışı ise saat 18.30'da İstanbul Pendik Garı'ndaki törenle yapılacak.

Eskişehir Gar'ında hazırlıklar tamamlandı

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için yarın ilk törenin yapılacağı Eskişehir Garı'nda hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.

Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları bildirdi:

"Sadece gar içerisinde kendi inşaatlarımız devam edecek. Çünkü yeni peron çalışmalarımız var. İstanbul etabı için belirtilen tarihten itibaren yolcu taşımaya başlayacağız. YHT'lerimizde planlamalar yapıldı. Şu an için Ankara -İstanbul arasında 6 karşılıklı 12 sefer, Eskişehir-Ankara arasında ise 4 karşılıklı 8 sefer yapılacak.İstanbul etabı devreye alındığından dolayı tren saatlerimizde bazı değişiklikler olacak. Bayram arefesi olduğu için trenlere yoğun talep var. İstanbul trenleri de devreye girdiğinde yolcularımızın taleplerine karşılık vereceğiz. Yarın tören yapılacak, ertesi gün için yolcu taşımaya başlayacağımızı tahmin ediyorum. Gar olarak hazırlıklarımızı tamamladık, açılışı bekliyoruz."  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER