ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:04

Ankara Barosu yasa bekliyor!


Ankara Barosu, 'Kamu Avukatları Kanunu'nun yasalaşmasını istedi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan baro, kurumsallaşmış özel şirketlerde olduğu gibi kamuda da çok önemli bir pozisyona sahip olması gereken 'kamu avukatları' statünün, mali ve özlük hakları, barodan ve dolayısıyla mesleki şemsiyenin dışında kalmaktan kaynaklı sorunlar nedeniyle, bugün giderek itibarsızlaşan bir konuma itildiğini savundu.

Pek çok kamu kurumunda avukatlık hizmetinin icra takibine indirgenmiş, kadrolu avukatlar yerine İş Yasası hükümlerine tabi ve avukatlık meslek kuralları ile ilgisi/bağlantısı/uyumu söz konusu olmayan 'sözleşmeli avukatlar' ile yürütülen, özlük ve disiplin işleri yönünden 'hukukçu' olmayan kişilerin denetiminde yapılan bir işe dönüştüğünün ileri sürüldüğü açıklamada, "Avukatlığa bakış açısını olumsuzlaştıran bu çalışma ilişkisi, avukatlık mesleği temelinde bir sözleşme olması kabul edilemeyecek sözleşmelerle çalıştırılan serbest avukatlarla desteklenmektedir. Öte yandan, kamu avukatlarının pek çok sorununu, bir kaç küçük farklılıkla, ücretli çalışan yüzlerce avukatın sorunu ile özdeşleştirmek de mümkündür. Sonuç olarak, bu tür uygulamalarla, demokratik bir hukuk devletinin olmaz ise olmaz unsuru olan avukatlık mesleği yaralanmakta, yıpratılmak istenmektedir." denildi.

Açıklamada, "Mesleğin özüne, esasına yönelik ihlallere kamu avukatları söz konusu olduğu için ses çıkarmamak, yarın sıra bize geldiğinde ki o yarın hiç de uzak görünmemektedir- söyleyecek sözümüz olmaması anlamına gelecektir. Bu çerçevede, kamu avukatlarının sorunlarının çözümü; eklektik bir anlayışla, o yasada bir madde, bu yasada iki madde değiştirmek, eklemekte değil, Ankara Barosu Kamu Avukatları Kurulu'nun önerdiği 'Kamu Avukatları Kanunu Tasarısı'nı vakit geçirmeksizin yasalaştırmaktan geçmektedir. Kamu avukatlarını tek bir çatı altında toplayan, bağımsız ve özerk bir Kurul eliyle mali ve özlük haklarını düzenleyen, böylelikle bugün şikayet konusu olan statü ve diğer farklılıkları bir kalemde ortadan kaldıran, vekalet ücreti ve dağıtımı konusunu mümkün olan en hakkaniyetli şekilde çözen, ötesinde ve asıl önemli olan kamu avukatlarına mesleğin evrensel değerlerine uygun bir şekilde çalışma hakkı veren bu düzenlemenin geçerli kılınması demokrasi ve hukuk adına büyük önem kazanmıştır." ifadelerine yer verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER