ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:21

Ankara barajlarında 2 yıl yetecek su birikti

Ankara barajlarında 2 yıl yetecek su birikti


ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Ankara’ya su temin eden barajlardaki su miktarının son yağışlarla birlikte arttığını, barajlarda şehre 2 yıl yetecek kadar su biriktiğini bildirdi.

        İrfan Kaya, yaptığı açıklamada, Başkent’in su ihtiyacını karşılayan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2 ve Çamlıdere barajlarına 2013 yılında gelen yağışlarla doluluk oranlarının yükseldiğini ifade etti. Kaya,“İlkbahar yağmurlarıyla birlikte barajlardaki su rezervimiz 807 milyon metreküpe ulaştı.” diye konuştu. Barajlardaki doluluk oranlarına ilişkin bilgi veren Kaya, şunları söyledi: “2013 yılı barajlarımız açısından oldukça bereketli bir yıl oluyor. Bugüne kadar barajlarımıza toplam 272 milyon metreküp su geldi. Meteorolojiden edindiğimiz bilgilere göre baraj havzalarımızda yağışlar devam edecek. Bununda barajlarımıza yansıması oldukça olumlu olacak.”

        DOLULUK ORANI YÜZDE 51

        ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Başkent’te su sağlanan barajlardaki doluluk oranının yüzde 51’in üzerinde olduğu bilgisini verdi. Genel Müdür Kaya, “Barajlarımızdaki mevcut su miktarı da şu anda 807 milyon metreküptür. Bu rakam; hiç yağmur yağmasa bile Ankara’nın 2 seneden fazla su ihtiyacını karşılayacak miktardadır. Yağışların bu şekilde devam etmesiyle barajlarımızdaki doluluk oranı daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.

        Başkentlilerin tükettiği suyun son derece kaliteli olduğunu vurgulayan İrfan Kaya, mevcut su miktarı ve yedekte bekleyen su rezervi ile Ankara’da uzun yıllar boyunca herhangi bir su sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.

        Su durumuyla ilgili anlık verilerin ASKİ’nin internet sayfasında yer aldığını anlatan Kaya, “www.aski.gov.tr adlı resmi internet sayfamızdan barajlara gelen su miktarını ve su durumumuzu her gün güncelliyoruz. Vatandaşlarımız sitemizden günlük olarak bu bilgileri edinebilirler. Ankaralı vatandaşlarımıza birinci sınıf kalitedeki suyumuzu kesintisiz olarak ulaştırabilmek için tüm ekibimizle günün 24 saati özverili olarak çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER