ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 15:30

"Amacımız yardıma muhtaçlara el uzatmak"

KİYADER Başkanı Prof. Dr. Yücel Oğurlu derneğin vizyon ve misyonu hakkında bilgi verdi.


Sınırsız Kardeşlik ve İnsani Yardım Derneği (KİYADER) Başkanı Prof. Dr. Yücel Oğurlu, dünyanın daha adil bir kaynak dağılımı ve bölüşüm sistemine kavuşması için çaba sarf etmek, ırk, din ve mezhep ayrımı yapmaksızın yardıma muhtaç insanlara el uzatmak misyonuyla yola çıktıklarını bildirdi.

Oğurlu, derneğin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, KİYADER'in bir yıldır hizmetlerine devam ettiğini belirtti.

Derneğin kurumsal bir kimlik kazanmasından bu yana sürekli büyüdüğünü, yeni gelişme ve hizmetlere öncülük ettiğini ifade eden Oğurlu, yurt dışından Türkiye'ye gelen öğrencilere ''annelik, babalık, kardeşlik'' yaptıklarını kaydetti.

Oğurlu, KİYADER'in, Filistin'den Tataristan'a, Bosna'dan Doğu Türkistan'a kadar toplamda 25 ülkeden 81 lisans ve lisansüstü öğrenciye burs verdiğini aktararak, şimdiye kadar kendi imkanlarıyla doğrudan veya dolaylı, 68 öğrencinin barınma sorununun çözüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Oğurlu, şöyle devam etti:

''Dernek çalışmaları kapsamında misafir öğrencilerin her türlü ihtiyacının karşılandığı 4 öğrenci evinin faaliyette olmasının yanı sıra eğitim ve sosyal faaliyetler de sürdürülmekte. Öğrencilerin kültürel ve entelektüel birikimine katkı sağlayacak faaliyetler tertip ediyoruz. Alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı seminer programlarında misafir öğrencilere kardeşlik bilinci ve dünya gidişatına karşı ferasetli bir bakış açısı kazandırmayı amaçlıyoruz. Ülkelerinden, ailelerinden uzakta eğitimine devam eden misafir öğrencilere gurbet mahzunluğunu biraz olsun unutturmak amacıyla düzenlenen sosyal etkinlikler kapsamında ise çeşitli toplantılar, sportif aktiviteler, geziler ve müze ziyaretleri düzenliyoruz. Ayrıca sosyal faaliyetler çerçevesinde bu yıl ilk kez Gana ve Doğu Türkistan'da tamamen kendi imkanlarımız ve ekibimizle 'kurban kesimi' yaptık.''

Daha adil bir kaynak dağılımı

KİYADER'in ''bağımsız ve siyaset dışı duruşuyla'' Türkiye'deki uluslararası öğrencilere hizmet etme amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü bildiren Oğurlu, ''Dünyanın daha adil bir kaynak dağılımı ve bölüşüm sistemine kavuşması için çaba sarf etmek ve ırk, din, mezhep ayrımı yapmaksızın yardıma muhtaç insanlara el uzatmak misyonuyla yola çıktık'' ifadelerini kullandı.

Oğurlu, Balkanlar, Orta Asya, Doğu Türkistan ve Kafkasya başta olmak üzere, Orta Doğu ve Afrika bölgeleriyle ilgili yeni çalışmalar planladıklarını bildirdi.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER