ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 22:04

Almanya’da bir ay staj yapan Karataşlı öğrenciler döndü

Almanyada bir ay staj yapan Karataşlı öğrenciler döndü


Almanya’da bir ay staj gören Karataş İMKB Çok Programlı Lisesi öğrencileri yurda döndü.

Okul Müdürü İlyas Yüksekbaş, Hayatboyu Öğrenme (LLP) Leonardo da Vinci Programı Hareketlilik faaliyet alanı kapsamında ‘Güneşten Elektrik Elde Etme Sistemleri’ konulu projelerinin Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca desteklenmeye değer bulunduğunu hatırlattı.

Proje kapsamında, Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanında 16 öğrenci ve 3 refakatçi öğretmenin yer aldığını söyleyen Yüksekbaş, bir ay süre ile Almanya’da staj yaptıklarını söyledi. Yüksekbaş, Solarsan Berlin firması tarafından öğrencilere eğitim aldıklarına dair sertifika da verildiğini ifade etti.

Yoğun olarak enerjiye bağımlı olarak yaşadığımız dünyada güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi çevreye daha az zarar veren, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için yeni teknikler geliştirilmesine olan gereksinimin artmakta olduğunu da ifade eden Yüksekbaş, “Ağaçlardan, bitkilerden, nehirlerden hatta çöplerden bile yenilenebilir enerji elde etmek mümkün olabilmektedir.” diye konuştu. Proje ile bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli ve deneyimli ara elemanın yetiştirilmesi için çalışmalar yapıldığını söyleyen İlyas Yüksekbaş, “Öğrencilerimiz güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünde kullanılan sistemleri, bu sistemlerde kullanılan teknik parçaları, devre elemanları, kullanılan elektronik kartları, alternatörleri, aküleri görme ve öğrenme şansı buldular. Ayrıca, öğrencilerimiz kültürel gelişimler yaşamış ve yabancı dil pratiklerini geliştirmişlerdir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER