ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 15:25

Alevilik ve Ehl-i Beyt Kültürü Araştırma Merkezi kuruldu


Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) Alevilik ve Ehl-i Beyt Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkez, Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün, düşünce tarihi içerisindeki yerini doğru bilgi ve belgelere dayalı olarak tespit etmeye çalışacak. Yapılacak çalışmalarla elde edilecek bilgileri merkez tarafından yayımlanacak akademik araştırma dergisi, elektronik posta, bülten ve benzeri vasıtalarla, araştırma yapan kişilere, kurumlara ulaştırılacak.

Dicle Üniversitesi Alevilik ve Ehl-i Beyt Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün, düşünce tarihi içerisindeki yeri doğru bilgi ve belgelere dayalı olarak tespit edilecek. Elde edilen bilgiler merkez tarafından yayımlanarak akademik araştırma dergisinde, elektronik posta, bülten ve benzeri vasıtalarla, araştırma yapan kişilere, kurumlara ulaştırılacak. Çalışma sonuçları konferans, panel ve sempozyumlar aracılığıyla geniş halk kitlelerine sunulacak.

Merkez araştırma alanları arasında İslâm kültürünün ana konularını tespit etmek, Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün İslam kültür tarihi içindeki yerini ilmi objektiflik içinde esas kaynaklara dayalı olarak ortaya koymak yer alıyor. Ayrıca Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünü hazırlayan tarihi, sosyal ve siyasi sebepleri inceleyerek Ahmet Yesevî'den bu yana İslâm kültürünü fiilen yaşayan ve yaşatan kişileri ortaya çıkararak İslam kültür tarihi içinde Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün yerinin belirlenmesine çalışılacak.

Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün kuruluşunda doğrudan veya dolaylı olarak rol oynayan lonca ve Ahilik esnaf teşkilatlarının yapısını inceleyecek merkez, Alevilik ve Ehl-i Beyt kültürünün etki alanına giren diğer İslam büyüklerinin fikirlerini de ortaya koyacak. Merkezin yönetim organları müdür, yönetim kurulu ve danışma kurulundan oluşuyor. Müdür, rektör tarafından üniversitedeki öğretim üyeleri arasından dört yıl süre ile görevlendirilecek. Yönetim kurulu, müdür ve yardımcıları ile müdürün önerdiği üniversite öğretim elemanlarından rektör tarafından görevlendirilecek dört üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşacak. Danışma kurulu ise müdür ve rektör tarafından üniversite öğretim elemanları arasından görevlendirilecek dört kişi olmak üzere toplam beş kişi olacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER