ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2013 Çarşamba 00:19

Alanya kocaman bir aile oldu

Alanya kocaman bir aile oldu


Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi yabancı öğrencileri kokteylde bir araya getirdi. AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Alanya’nın dil, din ve ırk gözetmeksizin 31 ülkeden gelen öğrencileri bir araya getiren büyük bir aile olduğunu dile getirdi.

Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi bünyesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere ‘hoş geldin kokteyli’ düzenledi. Kokteyle Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Alanya fakülteleri dekanları, belde belediye başkanları, ilçe dernek temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Herkesi Allah yarattığını dile getiren Kurtcepe, bu nedenle kimsenin kimseden bir üstünlüğü olmadığını kaydetti. Prof. Dr. Kurtcephe, “Tek bir dünyanın içerisinde hep beraber yaşıyoruz. Bu yüzden insanlar din, dil, ırk gözetmeksizin bir arada olması gerekmektedir. Bunun en güzel örneklerinden birini bugün Alanya İşletme Fakültesi’nde görüyoruz. 31 ülkeden aramıza katılan ve ailemizden birisi olan bu öğrencilerimizde bizi daha iyi tanıyacak ve tanıtacaktır. Bu proje ile kocaman bir aile olduk. Hepiniz ailemize 'hoş geldiniz.'” dedi.

ALANYA HAYIR VE YARDIM YAPMAYI SEVİYOR

Yabancı öğrencilere verdiği eğitimin dışında Alanya’nın bir özelliği daha olduğunu sözlerine ekleyen Kurtcephe, “Hayır ve yardım işleri denildiğinde genelde akla Kayseri gelir. Çünkü Kayserililer okul yaptırma konusunda çok duyarlıdırlar. Fakat Türkiye’de bir yer daha var ki orası da Alanya’dır. Hayırseverlerin katkılarıyla ilçemize mühendislik fakültesi de kazandırdık. Kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

PROF. DR. GÜNGÖR: TATİL TADINDA EĞİTİM VERİYORUZ

Kokteyl öncesi kürsüye davet edilen Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, fakülte bünyesinde 31 ayrı ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Fakültede ayrıca yabancı uyruklu öğretim görevlilerinin de bulunduğunu belirten Güngör, “AÜ Alanya İşletme Fakültesi olarak kendi alanında uluslararası eğitimde öncü olmak gibi bir vizyonumuz var. Bu vizyon çerçevesinde ‘Alanya İşletme Fakültesi uluslararası eğitimin adresi’ şeklinde bir sloganımız var.” dedi

Fakülte olarak yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe dil eğitimi seçeneğini de sunduklarını ifade eden Güngör, toplam 76 yabancı öğrenci bulunduğunu söyledi. Bunların 59’u lisans, 16’sı ise yüksek lisans öğrencisi olduğunu belirten Prof. Dr. Güngör, “Bu öğrencilerimize hem yabancı dilde hem de Türkçe ders seçeneği sunuyoruz. Yabancı uyruklu öğrencilerimize ‘dost aile’ projemiz kapsamında buradaki yaşayan Türk öğrencilerimizle beraber yaşama imkanı sunuyoruz. Böylece hem Türk kültürünü daha yakından tanıyor aynı zamanda Türkçeleri de çok daha iyi gelişiyor. Fakülte olarak geçtiğimiz günlerde başlattığımız ‘Alanya’da tatil gibi eğitim’ projemiz kapsamında da yurttan olduğu kadar yurt dışından da öğrencilere kapımızı açtık.” konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER